1. aslında çok kolay ama en zoru senin olmayan fakat hoşlandığın birini kıskanmaktır. çünkü ne kalkıp bişey yapmaya hakkın var ne de bişey demeye. işte bu çaresizlik koyar insana.
 2. hırs ve kıskanmak. nasıl duygular olduğunu hiç bilmiyorum. öğrenecek gibi de görünmüyorum
  bu iki duyguyu yoğun şekilde yaşayan insanlardan da hep korkmuşumdur.
 3. bana göre seven insanın güveniyle doğru orantılıdır. birini çok sevdiğin halde ona güvenmiyorsan eğer, burada devreye kıskançlık giriyor. bak bakıyım, nereye gitmiş, bak bakalım kiminle takılıyor, neden geç cevap verdi başkası mı var acaba gibi kafasında binlerce şey kurar. ama sen sevdiğin insana güvenirsen eğer, onun sana öyle bir şey yapmayacağını bilirsin. kıskançlık duygusu azalır.

  aşırı kıskançlık insanı boğar, yorar, yıpratır.
 4. kıskanmaya hakkınız olmadığı birini kıskanmak en berbat duygulardan biridir.
 5. kıskançlık duygusu duyguların en yücesidir derim ben hep. birini kıskanmak için değer vermek gerekir. insan değer verdiğini korumak ister sonuç olarak. korumak için değer vermek değer vermek için sevmek diye sonsuzluğa doğru gider.
 6. içimde kıvrılıp duran, tırnaklarıyla sinir uçlarımı irkilten, sinsi fısıltılarını kulağımdan eksik etmeyen bu his ne kadar aşağılık olduğumu hatırlatıyor bana.
  kıskanıyorum, ona olan sevgini kıskanıyorum. tercih edilmemeyi hazmedemiyorum. bende bulamadığın ne vardı onda diye düşünmekten, içim boşaldı artık. ne pis bir illetmiş kıskanmak! benliğimi unutana dek kıskanıyorum. yine de bir yanım var, bu halime yukardan bakıyor ve rezilliğimi yüzüme vuruyor.
  işte o yanıma tutunmaya çalışıyorum. sevgi, asla kıskanılmaması gereken bir şey oysa ve ben bunu biliyorum. bildiğim halde kıskanarak, bende bulamadığın olgunluğu gerçekten de taşımadığımı kanıtlıyorum kendime. kendi kendimi iç savaşa sürüklüyorum, yazmak ve haykırmak akıtıyor yaralarımın zehrini. başka bir kurtuluş bulamadım zaten henüz, bu dünyada.
  ah o güzel gözleriyle, sevdiklerin; her gece çirkinliğime lanet okuyan benliğimi sıkıp duruyorlar. varlığımda çirkinlik gibi bir kavrama takılıp kaldığım için her gece suçlu buluyorum kendimi. çirkinlik; insanın üstüne yapışan ter, çamur gibi. pis ve kötü ne varsa... buna katlanamayan egomu daha da hırçınlaştırıyor yüreğini serinleten tüm güzellikler.
  kıskanıyorum işte. böyle basit ve böyle acınası.