1. kesin bir tanımı olmayan kara parçalarıdır. şöyleki;

  eğer bir kıtayı" büyük su kütleleriyle birbirinden ayrılan büyük kara parçaları." tanımıyla kabul edersek. türk eğitim sisteminin yıllardır şu sırayla bize öğrettiği hiç bir kıta evrensel tanıma uymuyor ;
  1-asya 2-avrupa 3-okyanusya 4-kuzey amerika 5-güney amerika 6-antartika 7-afrika

  asya ve avrupa arasında okyanus olmamasına rağmen aynı kıta olarak sayılmamaları genelde büyük kültürel farklılık sebepleri gösterilerek açıklanmaya çalışılıyor. fakat böyle düşünürsek tekrar önümüze bir sıkıntı çıkıyor;
  hindistan-orta doğu kültür farklılıkları yada orta asya - uzak doğu farklılıkları.

  sırf bu soruyu aşmak için bazı kaynaklar avrasya kıtası olarak adlandırıp işin içinden çıkmaya karar veriyor.fakat böyle düşünürsek kuzey amerika ile güney amerika'yı ayıran sadece 13 metre derinliğinde bir kanal gerçekten bu iki devasa kara kütlesini bölmeye yeter mi? bir insan kuzey amerikanın alaska ucundan güney amerika'nın şili'deki ateş topraklarına kadar yürüyebileceğini düşünürsek bu kanal da kıtaları ayırmak ta yetersiz. amerika'ya tek bir kıta demeye karar verirsek süveyş kanalı'nı da yok saymamız gerekiyor. bunun sonucunda elimizde dünya nüfüsunun %95'ini kapsayan afro-avrasya kıtası oluyor.

  eğer içimiz 1-amerika 2-afro-avrasya 3-okyanusya 4-antartika kıtalarıyla rahat ediyorsa gerçekten devamını sorgulamaya gerek kalmamıştır.

  fakat mantık hataları burada bitmiyor, büyük kavramı nesnel bir kavram olmadığı için okyanusya adında bir kıta olmayı hak eden avustralya adası neredeyse grönland'le aynı büyüklüğe sahip. kısacası bu mantık kargaşasının bitmesi mümkün değil bu sebeple kaç kıta vardır ve kıta ne demek sorusunun cevabı siz hangisini demek istiyorsanız odur.
 2. dünyanın azınlık yüzdeleri.