• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.18)
kitab-ül hiyel - ihsan oktay anar
puslu kıtalar atlası'yla birçok okuru şaşırtan ve sevindiren ihsan oktay anar'ın ikinci romanı kitab-ül hiyel, "eski zaman mucitlerinin inanılmaz hayat öyküleri"ni anlatıyor. yafes çelebi, calud ve lalezar necef bey'den angilidis efendi'ye, samur ve yağmur çelebiler'den uzun ihsan efendi'ye bir sürü mucit, hiyelkar, aktarıcı, "rivayet edici", mağdur, sarhoş, meyhaneci, kahveci... okuyanın okumayanlara kolay anlatamayacağı ama insanın birileriyle paylaşmak isteyeceği romanlardan, kitab-ül hiyel. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. mühendis romanı.
 2. harikulade bir dile sahip yer yer çizimler serpiştirilmiş anar romanı.

  anar'ın o akıcı dili, tedavülden kalkmış o güzelim eski türkçe kelimelerin muhteşem tınıları insanı alıp götürüyor o eski zamanlara; bir deli oluyorsun, bir mucit bazen bir alim...

  teknik çizimleri, eskizleri incelemek de çok keyifli. tahtel bayr benim favorimdir. nam-ı diğer deniz altı. sayısal kafalar sevecektir.
 3. raviyani ahbara göre ihsan oktay anarın ikinci romanidir.anne ve babasina ithaf etmistir.puslu kitalar atlasindan sonra beklentimin yuksek olmasindanmidir bilinmez ama ilk kitabina gore biraz geride kalmistir.yasef celebinin hainler haini calud'un uzeyir beyin bir turlu buyumeyen davudun hikayesini anlatmaktadir.muhendis romanidir.uzun ihsan efendi yine ilk romandaki gibi karsimiza bilge kisi olarak cikmaktadir.okuyunuz efendim guzel kitaptir.