1. isim, tarih ve sehir yazarak kitaba yasanmislik ve mazi yuklemektir. tarih kitabin alindigi degil, okunup bitirildigi gun olmalidir. cunku bir kitaba tam anlamiyla sahip olunan, kitabin ozumsendigi tarih budur.
 2. sırf isim ve aldığım günün tarihini atmak için birsürü kitap aşırım sırf 10 sene sonra dönüp baktığımda ne yaptığımı hatırlamak için. accayip bir haz bu
  ryu
 3. manasız geldiği için yakın zamanda bıraktığım eylemdir. (tarih, şehir gibi kısımlar dahil değil, mazi kısmını bunlar tek başlarına oluşturmaya muktedir çünkü.)
 4. onu bilmiyorum da ismin içine kitap sığdırmak güzel bir şey olsa gerek.
 5. bu başlığı ben açmalıydım, çünkü yıllardır aldığım, bana ait kitaba o an bulunduğum yeri, o anki saati ve tarihi yazarım ve paraf atarım...

  benim derim bu kitap bana ait...

  sırf bu yüzden bile yaparım bu eylemi...
 6. bir keresinde anneannemin kitaplığından bir kitap almıştım. ilk sayfasında "1967 - semiha" yazıyor. yazıyı her gördüğümde düşünürdüm acaba kim diye. yakın geçmişte sordum,anneannem semiha isimli biriyle hiç tanışmadığını söyledi, * ama kitabı nereden aldığını hatırlamıyormuş. en sevdiğim kitaplardan biri oldu yakın zaman zarfında. arada bir açıp sevdiğim bir kaç yerden birini tekrar tekrar okurum. her gördüğümde de "semiha" kişisi ile ilgili düşünürüm. kimdir, nedir, yaşıyor mudur diye.

  edit : her zamanki gibi imla^^
  bozuk
 7. "bu kitap dkare ye aittir"
  "tarih"

  alışkanlık.
  bir de kitabı okurken durup kenarlarına düşüncelerimi yazdığım çok oluyor, sahipleniyorum kitabı.

  bu yaptığımı başka biri yapıp prens bile olmuş vay amk.
  (bkz: harry potter ve melez prens) (bkz: severus snape)
  dkare
 8. kitaplığımın karşısına geçip saatlerce baktığım olur. her birini elime alıp incelemesi ayrı keyif veriyor bana. tarih,şehir hediye edilmiş ise kimden olduğu not düşülmüş. ne çok şehir, ne çok tarih düşünmek güzel oluyor. küçük mutluluklarım dan biridir. kitabın değeri yaşanmışlıklarla artar benim için. o yüzdendir ki başkasına vermek gelmez içimden. bu konuda bencil olduğum doğrudur.
 9. exlibris daha havalı
 10. benimdir. adımı ve tarihi yazarım her kitaba. aitlik hissi verir. karalarim, altını çizerek okurum. notlar yazarim. kitabın canını okurum. aradan zaman geçip de kitaplığı karıştırırken hmmm bu kitabı sevmişim derim.