• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
kitap - necip asım yazıksız
kitap kitabı anlatıyor. kitabı anlatmak mümkün mü? kitap bir başlangıç, bir haber, sönmeyen kandil, göğsü bütün evreni kucaklayan bir uyarıcı, daima vaatkâr bir dost, karanlığa gülümseyen ay, hiç kanmayan bir susuzluk…

kitap, insanlığın en soylu buluşu, medeniyetlerin doğurgan mayası, unutuşun ilacı… bilincin ışıklarını yakan bir simurg… onsuz her şey karanlık, denizden yoksun bir kum tanesi… aradığımız onda, bulamadığımız da onda. son dönem osmanlı aydınlarından necib asım, kitaba duyduğu eşsiz muhabbeti ve aşkı onun tarihini yazarak, ona ait her unsuru inceleyerek ifade etmeye çalışıyor.

120 yıl önce kaleme alınan kitap, varoluşumuzun bu en asli tarafını bütün yönleriyle ele alan temel bir eser, bir klasik. kitabı oluşturan teknik özelliklerin tarihçesinden başlayarak, kitabı kitap yapan akla gelebilecek her konu, her unsur, her ayrıntı kitab’ın konusunu oluşturuyor. kitap, kültür tarihimizde ilk ve tek.
  1. necip asım yazıksız'ın kitabı konu alan kitabı. tarihsel gelişimi ile ilgili güzel metindir. harflerden herekelere yazımı anlatır. harf yazımı ve hat sanatının kökenine değinir. ama bence kitabın en ilginç bölümü kitap sevgisini anlattığı kısım. osmanlı'dan ispanya'ya birçok kitap kurdunu anlatır. osmanlı'da rüstem paşa'nın ardında bıraktığı büyük miras konuşulur. yazıksız rüstem paşa'nın büyük de bir kitaplık bıraktığını yazar. ispanya'da sattığı kitabı bırakamayacağını anlayan sahafın cinayet işlemesini de yazıksız'dan öğreniriz. kitaba sahip olanları kitap delileri ve kitapseverler olarak sınıflandırır. onun için kitaba sadece sahip olup, okumayanlar değersizdir.

    iletişim yayınları'nın 10. yıl armağan'ı olarak çıkardığı basımı daha güzeldir. redaksiyon hataları olsa da kitabın dokusu ve sayfa düzeni gerçekten hediye dedirtir. büyüyenay yayınları bastı daha sonra. ama iletişim yayınları'nın edisyonu daha iyi. yine de baskısının tükenmesinden iyidir.
    sezgi