1. e kitap okuyorsanız bunun da sanalına razı olacaksınız anlamına gelir.
  2. kitap ayracını, kitaplara yapılan saygısızlık olarak görüyorum kendimi bildim bileli. madem ki o kitabı okuyorsun o zaman bilmelisin nerede kaldığını bence, çünkü bir anlamı olmalı o kitabı elinde tutmanın, taşımanın, okumanın.

    birden fazla kitap okuyanlar ya da hatırlamakta güçlük çekenler de (ben de sizlerdenim) sayfaları karıştırarak, biraz eksik, biraz fazla okuyarak kaldığınız yeri bulabilirsiniz ve bulduğunuzda da çok sevineceksiniz. kitap okumak neydi ? kitap okumak emekti...*
  3. kitabı okurken not alınan kalem kitap ayrıcı işlevi görür
  4. kitap ayracı yapmayı çok seviyorum böyle sevdiğim insanlara bir ara yapardım onlara özel olan şeylere dair, mesela sevgili wtf'ın vosvosu vardı ona öyle yapmıştım, başka mimarlık okuyan ve guiness çok seven bir arkadaşım vardı ona da t cetveli şeklinde biraver ayracı yapmıştım falan.. çok hoşuma gider. ama insanlar el yapımı hediyeleri pek kullanmadıkları için çok sık yapmıyorum, bir kaç böyle ayraç yaptığım kişiyle de aram bozuldu, garip
  5. origami şeklinde yapabildiğim, okunan kitabın neresinde kaldığımı hatırlatan nesne. bugüne kadar dergilerden çıkan, kitapla verilenden hediye olanına kadar hiçbirini tam anlamıyla kullanamadım. hiçbiri sayfanın köşesini katmalamak kadar güzel gelmedi. hem böyle yapınca geriye dönüp nerelerde mola verdiğini de anlamış oluyor insan. tercih meselesi tabi.
    burak
  6. bir ara koleksiyonunu yapıyordum, bilen arkadaşlarım da gittikleri yerlerden getiriyorlardı ben de alıyordum falan. sonra noldu bilmiyorum, kaldığım yerleri aklımda tutmaya başladım o yüzden kullanmamaya başladım derken hangi kutunun içinde kaldılar bilmiyorum hiç. hatta kendim de yapıp kullanmıştım, arkadaşıma falan vermiştim. ama işte nedense unuttum kullanmayı. eskiden olduğu kadar kitap okumuyorum diyedir belki, eskisi kadar çekici gelmiyorlar.