1. insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. başkalarına adanmış hayatlar ancak soyutlanma yoluyla kendine dokunur. okumak, dünyada tek başına kalabilmektir.
  abi
 2. gooodreads sitesinde rastladığım bir durum ise kitapları okumaktan çok kitapların audiobook versiyonlarını dinleyen insanlar. yabancılar yapıyor bunu. dinleyerek daha farklı bir deneyim yaşanabilir. metroda, otobüste hatta yürürken daha hızlı ve daha fazla kitap bitirilebilir.
 3. öğrencilik bittiğinde çok daha zor hale gelen eylemdir.
  benim için muhabbet edebilecek insan ayıracıdır.
  bir, kafayı sürekli zinde tutma yöntemidir.
  yeni şeyler öğrenme, yeni duygular tatma, yeni insanlar tanıma aracıdır.
  okuduğunuz kitap sizi gerçekten etkilediyse, kendi yaşamınızın hafızasıdır.
  sözcüklerle neler yapılabileceğine dair ipucudur.
  gaz
 4. güzel bir eylemdir. hatta benim için belki de dünyadaki en güzel eylemlerden birisidir. yazarın gözünden bakarsın dünyaya. onun gibi hissedersin, onun gibi düşünürsün. olur denk gelir yaşantınız da benziyorsa kendinize baya baya dost edinirsiniz.

  yapacak daha önemli bir işiniz yoksa metroda giderken, yolda yürürken, otobüs beklerken, otobüste yolculuk yaparken okuyun, okutturun. kendinize yeni dostlar kazanın.

  benimkisi kafka.
 5. önemli bir olay değildir. bazıları bilmediği dillerde kitap okuyup ses çıkartıyorlar.(bkz: müslüman) ayırıcı nokta kitaptan alınandır. aldıktan sonra hayatına getireceği değişimdir. bu değişim zorunlu olmamakla birlikte bakış açısının artmasını sağlar. okuduktan sonra düşünmek ve sindirmek gerekir.
 6. insanı cahillikten, bağnazlıktan, at gözlüklerinden arındıran eylemdir.hatta o kadar önemlidir ki bir toplum ne kadar çok okuyorsa o kadar çok gelişmiştir.insan olmak dediğimiz zaman kast edilen her şeyi kitap okuyarak ortaya koyabirsiniz yani demek istediğim kitap okuyan insan; ideolojisi yüzünden insan öldürmez ya da dini..karşıt fikirlerin her zaman olması gerektiğine inanır.insanı insan olduğu için sever.
  kitap okumaya basit bir eylem gözüyle bakılmamalı dostlar.kitap okumak yazarıyla muhabbet etmek demektir onun hayal dünyasına misafir olmak demektir o yüzden önemsemek gerekir.
 7. kitap bir limandı benim için, kitaplarda yaşadım ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.
  (cemil meriç)
 8. çocuklarımıza hangi yolla olursa olsun alışkanlığını kazandırmamız gereken davranıştır.
 9. 1500-1600 sayfayı bir gün içerisinde okuyabildiğim günlere dönmeyi dilediğim alışkanlık.
  kuz
 10. okumak, okuduğunu anlamak önemli olan...ben okurken matematikle bağlantısını keşfettim. matematikten eğitim hayatım boyunca nefret ettim. sonrasında kitaplar hayatımda ciddi manada yer tutmaya başladı.

  boyumu aşan kitapları okumaya başladım. bu kitapları okuyuşum zeki oluşumdan değil, cahil cesaretimin verdiği güvenin sonucuydu, kitaplar beni zorladıkça şunu anladım, okuma yapılırken kodun çözümü için matematik gerekliydi. her cümle ayrı bir denklemdi, meğer mantıklı okumanın birinci şartı matematikmiş.

  bunu geç kavramış olmak bana üzüntü verdi. ayrıca hiçbir eğitimcinin bu konuya eğilimli olmaması üzücü bir durum... bilinçli okuma yapmak için matematikle barışmak gerekli…