1. malum, her kitabın cümlesini youreads'e metin olarak aktarmak pek mümkün değil. bundan mütevellit kitap okurken altını çizdiğimiz veya sevdiğimiz bir pasajı birbirimizle paylaşabileceğimiz bir grup kurmak istiyorum.

  eğer talep olursa hemen açalım bir grup. yollayalım birbirimize bir yudum kitaplarımızı. yorumlayalım beraber.

  düzeltme: kızıllandırmanız yeterlidir.

  arkadaşlar açıklama yapma isteği duydum. ya ben taa trabzon'un bilmem neresinde sakin bir hayat yaşıyorum. yılda toplasan 2 defa ancak il dışına çıkarım. kitap okuma ivmemiz artsın, bakış açımız genişlesin nedeniyle kurmak istiyorum bu oluşumu. her durum ve gelişmeye freudyan bakmayalım lütfen.

  neden youreads.net değil?
  zira youreads anlık mesajlaşma, paylaşıma direkt cevap verebilme mecrası değil.

  bunun daha çok mail arkadaşlığı şeklinde olmasına çalıştım. şimdilik daha grup yeni olduğu için bir çok kusuru var. ancak son derece samimi bir ortam yarattığımızı düşünüyorum. herkesin söylediklerinin bir değeri var ve bunun konunun kitap olması da gerekli değil.
  neden
 2. severek katılacağım oluşum.
 3. görece büyük platformlar içinde alt gruplanmalar önemlidir. aynı değeri paylaşan insanların iletişime geçmesini sağlar. keşke youreads çatısı altında böyle gruplar olabilseydi. ama bu olmadığı için insanların farklı yerlerde gruplaşmasından daha doğal bir durum yok.

  ama kitap sevmek çok genel. ben psikoloji kitaplarını severim öteki polisiye sever. çok genel. yaşamayı sevenler grubu gibi. herkes sever de hangi yönünü. bu yüzden biraz özelleşmesi gerek. eğer tiyatro eserleri ile ilgili bilgi paylaşımı yapılacak bir grup kurulursa seve seve dahil olurum.
 4. grup whatsapp üzerinden kurulmuş olduğundan dolayı telefon numaraları herkese açık bir şekilde görülebiliyor. bundan dolayı da biraz temkinli davranıyorum. eğer meritokrasi içerisinde oy birliğine varılırsa kapımız herkese açıktır.
  neden
 5. uzun zamandır youreads whatsapp şiir grubundayım, bir tek kişi bile numaramı alıp özelden mesaj atmadı. hatta kimse amacının dışında kullanmadı grubu. ' hazır herkes buradayken bir şey sorucam' demek isteyen birisi olursa da 'burada sadece şiir paylaşalım' tarzında kibarca uyarıldı...

  ayrıca whatsapp 'ta gizlilik ayarlarını değiştirerek, rehberinizde ekli olmayanların , hangi bilgilerinizi görüp göremeyeceğini ayarlayabilirsiniz: profil fotoğrafınız gibi...


  üstelik ne güzel insanlar aşık oluyormuş. sevmekten güzel ne var? tabiki de sevecekler, tartışacaklar, belki de barışıp tekrardan koklaşacaklar... bir-iki insanın yaşadığı sorunu direkt bu platforma yansıtmasını neden genelleyip, belki de çok güzel paylaşımlar yapılacak bir grubu tü kaka ilan ediyoruz ? ayrıca burada pek çok konuya sitem ediliyor, sıkıntılar paylaşılıyor... her ne kadar -bilgilenelim- kaygısı gütse de burası sosyal bir platform, böyle durumlar kaçınılmaz...
 6. gruba, katılmak isteyen bütün kitap severler alınmalıdır.yolda dilencilik yapan biri bile ben kitap okumayı seviyorum ve grubu da katılmak istiyorum derse önyargı ile yaklaşılmamalı gruba alınmalıdır.ya zaten ne işsiz insanlarsınız kitabını oku geç hani çok güzel bir alıntı görmüşsündür paylaşmak istersin gir sözlüğe kitabın başlığına yaz.yok illa vatsap da grup kurucam diyorsan da amaç bellidir fazla söze gerek yok.
 7. böyle bir oluşumu neden deşelemeye çalıştığınızı anlamış değilim. fikir olarak güzel bulan olur saçma bulan olur pekala ama niye orasından burasından çekip bu kadar basit bir şeyi büyütüyor, kavram incelermiş gibi inceliyorsunuz? anonim kalmak isteyen insan zaten hiç bulaşmaz. tanışma amacı güden insan da olabilir. bırak tanışsın. bırak böyle ortamlardan, kitaplar ve şiirler aracılığıyla tanışıp sosyalleşelim. bunun neresi kötü?
  kahlo
 8. böyle bir grup kurulursa iyi olur bence..okuduğumuz kitaplardan en azından iki cümle paylaşabilirsek karanlık dünyamızı aydınlatabilirz.:
 9. koskoca youreads platformu var iken niye whatsapp grubuna gidersiniz ki. ne konusacaksaniz burda konusun. bizde gorelim hangi kitaplari sevdiginizi. telefonunuza her baktiginizda 250 okunmamis mesaj yazisi gormek hosunuza gidiyorsa bilemem.