1. kızı kaçırmadan önce yapılan eylem.
 2. kuzeniminkine tanık olmuştum, o kadar çok muhabbet ettiler ki yani bir yerden sonra ortam rakı masasında ülkeyi kurtaran solcu muhabbetine döndü, dedim herhalde kuzenimi istemeyi unuttular ahhdhf sonra hiç beklenmeyen bir anda karşı taraf dudaklarındaki son kahveyi yalayıp temizledi kahveyi bırakıp evet efeeeğm asıl meselemize gelelim diye böyle beklenmeyen bir geçiş yaptı.. az önceki gevşek muhabbetten iz kalmamış dayımız yüzünde böyle samimiyetinden şüphe edilecek bir gülümseme (sanki o ara içinden küfrediyordu) neyse sonra istediler falan.. napacak dayım da vermeyecek mi yedi yıldır çıkıyorlar, dışarıya solcu ailesine faşist dayım o an dünyanın en modern insanı oldu ve dünya iki dakikalığına güzelleşti.. gençler karar vermişken bize bir şey düşmez minvalinde kısa bir konuşma yaparak verdi kızı.. içeride mutfak ekibi elli kişilik kahve yaptık anasını satayım. kuzenimin sevgilisi 3te 1 i tuzlu kahveyi içti (ben detarjan da atıp adamı zehirleme peşindeydim aslında) neyse hoştu güzeldi... babam annemi isterken kahvenin tuzlu biberli falan olduğunu bile farketmemiş heyecandan çok güzel olmuş falan demiş.. ilginç olaylar.
 3. çok yakın bir arkadaşımınkinde istenecek kızın dublörlüğü göreviyle bulunduğum tören :)
  !---- spoiler ----!

  dizinden ameliyatlı olan arkadaşım o gün elbisesinin eteğine basıp düşünce kahve ikramı bana düştü. cin olmadan adam çarpmaya çalışan damadın, tuzlu kahveyi içermiş gibi yapıp içmediğinin fark edilmesi üzerine daha sert bir kahve (!) ile gerçek gelin devreye girdi tabii :)

  !---- spoiler ----!
 4. yoreye gore farklilik gosterebiliyo. biz madur olduk siz olmayin. soyle ki: bizim tarafta adet, kahveler gelince lafa girilir allahin emri peygamberin kavli falan el opulur soz kesilir. gelin hanimimizin tarafinda ise once istenir sonra kiz verilir, sonra ustune kahve gelirmis. biz gittik 10 kisi kiz istemeye, laf laf laaf laf, kahveleri bekliyoruz bi turlu gelmiyo, ben artik uyandim bunda bi bokluk var dedim saat gece 12ye 10 var oldu cunku lavaboya diye kalktim mutfaga sivistim, kizlar niye getirmiyosunuz kahveleri saat 12 olcak yaa dedim, dediler istendi mi isteyince yapicaz beklioruz... hemmen kulaktan kulaga aile reisine durumu ilettim de 12ye 3 kala kizi alabildik. o saatten sonra kahve icince uyku da goze girmeyince sabaha kadar damat adayinin cenesine maruz kaldik eve donunce.
 5. kızı eski sahibi olan ailesinden yeni sahibi olacak kocasına istemesi değilmi şimdi bu olay salakça bulduğum bir başka adetimiz. ailesinin izni olmalı iki tarafında ona kesinlikle katılıyorum ama bu babadan isteyip veriyor musun razı mısın şeklinde olmamalı.
  tuzlu kahve olayı da kimin başının altından çıkmış çok merak ediyorum hani nedir mantığı neden gerek duyuldu ilk hangi ruh hastası gelin, elti baldız düşündü bunu.
  wtf
 6. tuzlu kahve olmazsa olmazidir. pek cok manaya gelmektedir. genel görüş şudur:
  gelin kahveyi tuzlu yaparak demek ister ki" ben bazen hayati sana zorlastiricam, agzinin tadini kaciricam bilesin."
  buna karsilik damat da kahveyi icerek demek ister ki "senden gelecek her turlu seye raziyim"
  eger tukurur de icmezse gelinin babasi bu adam kizima layik degil deyip vermezmis eskiden.
 7. büyük büyük dedemin ikinci eşiyle evlenmesi hadisesini hatırlattı. dönemin feodal ağalarındanmış ve kimi kimsesi olmayan bir köylü için kız istemeye gitmişler uzak bir vilayete. neyse çok uzatmim, allahın emri peygamberin bilmem neyi derken, bb dedem, adamın kendisi için istemeyi düşündüğü dilberi görmüş ve birden ağız değiştirip kendime istiyorum demiş. vermişler. bu kadar.
 8. türk dizileri sayesinde öğrensiğim ritüel. şu anki bilgilerimle kız da alabilirim kız da verebilirim.
 9. kız tarafının bitmek tükenmek bilmez istekleri sonrası ortalıkta koşuşturan çocuğa kovboyculuk seviyor musun denilip belden çıkan tabanca ile hadi amcana dan dan yap sözcükleri ile bohçasını toplayan kızı alıp götürme eylemidir
 10. ayar olduğum saçma geleneklerden yalnızca biri.
  diğeri de tuzlu kahve.