1. eski bir türk geleneği. erkekler için oldukça güzel bir olay. beğendin mi hatunu al kaçır dağa sonra evlen. sıkıldın mı at bir kenara yenisini kaçırırsın. eski türkler işini biliyormuş.
  2. hali hazırda drvam etmekte olan gelenektir
  3. eski bir türk geleneği olmayan, aşiretlerin kadınları yok saydıkları feodal yapıları içinde çok doğal karşılanabilecek bir eylemdir. günümüzde aşiretleri var olmasına şaşırmayan bünyelerin kız kaçırmayı da meşru görmeleri ülkemiz için pek de şaşılacak bir durum değildir.
  4. eski bir türk geleneği değildir. kadına bırakın seçme seçilme hakkını, hatun olma hakkı veren ilk millet türklerdir.(bkz: tomris hatun) eğer gönlü varsa kadının iş orada değişir bende kaçırırım canım bu fırsat kaçırılır mı ? nişan düğün bir ton masraf sonuçta
  5. babası kızın düşüncelerini yok sayıyor, sırf çocuğa sacma bir sebepten dolayı uyuz oldu diye vermiyor yada daha zenginini bulurum diye, yada ailesini sevmiyorum diye. e kızın da gönlü var. ben olsam ben de kaciririm yani, napayim babası istemiyor diye sevdiğim kızdan vaz mı geceyim. öperler öyle anneyi babayı.