• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
Yazar Juan Rulfo
kızgın ova - juan rulfo
juan rulfo, kendine özgü "devrimci" tarzıyla, meksika devrimi' nin ardından kırsal bölgelerde yaşanan sıkıntıları ele alıyor.

yazdıkları 300 sayfayı bulmuyor ama, sophokles'in yazdıkları kadar kalıcı.
gabriel garcía márquez

insanın hem içinde hem dışında geçenleri anlatabilen bir yazar...

ova alev alev, ülkesinin edebiyatını nerdeyse tek başına yenileyen, latin amerika edebiyatının da yönünü değiştiren meksikalı yazar juan rulfo'nun bütün öykülerini içeriyor.

rulfo, kendine özgü "devrimci" tarzıyla, meksika devrimi' nin ardından kırsal bölgelerde yaşanan sıkıntıları ele alıyor.

ova alev alev: büyük ova'nın ve meksika devrimi'nin kızgın sıcağında sorunlu baba-oğul ilişkileri, ölüm, şiddet, erotizm, doğadaki dengesizlik ve başka sorunlar üzerine...
 1. juan rulfo'nun tüm kısa öykülerinden toplanan meksika yerelini inanılmaz bir gözlem gücüyle aktardığı eseri.
  el llano en llamas'da meksika devrimi sırasında ve sonrasında yaşanan çatışmalar, kanun güçlerinin bilinçli bir biçimde kendilerine dokunmayan yılan bin yaşasın düsturuyla hareket etmesi yansıtılır. öykülerde yer alan ölüm ve cinayetler, cehalet ve masumiyetin ikililiğinde buluşur genel olarak. dine yönelik son derece yerinde eleştiriler yapıyor juan rulfo.

  öykülerinin neredeyse hepsini beğendim. ve pek çok öyküsünde bilinç akışı, faulknervari zamansal atlamalar ve geri dönüşlerle edebiyat yetkinliğini de konuşturmuş. kimi öykülerinde yazarın harikulade romanı pedro paramo'yu anımsatan ve o yetkin üslubun nasıl başarıyla kondurulduğuna öykülerinde de şahit olmanız doğal olacaktır.
 2. içi boş birçok öykü var. hiçbir anlamı yok, puanlamasının neye göre yapılığını merak ediyorum. hepi topu dört tane dişe dokunur öykü var, ki onları da kitabı boşa okumuş olmayayım diye zorla beğendim diyebilirim. kurak topraklar üzerinde sabah akşam yürüyen adamlar anlatılıyor, bunaldım.

  "açlığımı unutmak için kim bilir kaç kez ebegümeci çiceği yemişimdir. felipa'nın sütüyle ebegümeci çiçeği aynı tattaydı, ama memelerini emdirirken elleriyle de gövdemi okşadığından mıdır nedir, felipa'nın sütü daha fazla hoşuma giderdi."