• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
kızıl başlangıç - david john footman
1 mart 1881 eyleminin yıldönümünde yayımladığımız bu kitapta, rus devrimci önderlerinden zhelyabov ve arkadaşlarının nefes kesen mücadelesini bulacaksınız.

rus narodnik hareketi 19. yüzyılın ikinci yarısında, toplumsal değişimi ve devrimi hedefleyen teori ve pratiğiyle kendi özgü nitelikler taşır; siyasal düşüncesi, tamamen eylem içinde doğup gelişmiştir. her hareketin olduğu gibi, eninde sonunda kavgayı sırtlayıp taşıyan bir aydın hareketdir. rus aydınları, otokratik yapının gelişimi kilitlediği toplumda, toplumun önünü açmak üzere yola çıktılar. devasa bir otokrakit gücün baskı ve şiddeti altında, faal bir devrimcinin yaklaşık ömrünün ortalama bir yıl olduğu tarihsel bir dönemde, ölümüne bir savaşa koyuldular. kavga alabildiğine sert ve amansızdı. rus devrimci aydınları açısından başka bir çözüm yolu kalmadığından yok edeni yok etmek mücadele yöntemleri arasına girdi. tutuklandıklarında birkaç gün içinde asılmak kaçınılmazdı. karar verdiler: ölümden ötesi yoktu.
  1. david john footman'ın, andrei zhelyabov biyografisi olarak bilinse de narodnaya volya'yı anlattığı kitabı. zhelyabov ekseninde gelişen bir hareket olduğu için kitap da aynı eksende gelişir. rus devrimci aydınlarının önce halka ulaşmak için kelimenin tam anlamıyla köylere gittiğini anlatarak başlar. ama köy sakinlerine ulaşamazlar, yanlış anlaşılırlar. hezeyan denecek bu gelişme sonucunda zhelyabov ve arkadaşlarının örgütsel faaliyetleri başlar. halkın çektiği acılara, halka ve çara rağmen çözüm bulmak isterler. insanlarda katharsis yaşatacak tek olayın çarın ölümü olduğunu düşünür ve buna yoğunlaşırlar. başarısızlığa uğrasalar da insanlık ideallerinden vazgeçmez ve başarırlar da en sonunda. bu başarısızlıkları okurken insanın içi sızlıyor. tüneş kazarken ölürsek diye yanında zehir taşımaları, her şeyi göze alarak hapisteyken marx'a ulaşmaya çalışmaları. hepsi de inanılmaz. roman okuduğumu düşündüm bir an. lenin'in abisinin de içinde bulunduğu bir gruba idam cezası verilir. 19. yy rus devrimci hareketi'nin en romantiğidir. artık kitabın basımı bulunmuyor hatta yayınevi kapanmış. basılsa da okusa daha çok kişi.
    sezgi