• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar Pierce Brown
kızıl yükseliş - pierce brown
gelecekte, renk kodlarına göre sınıflara ayrılmış toplum'un en alt sınıfını kızıllar oluşturmaktadır. diğer bütün kızıllar gibi darrow da, mars'ı yeni nesiller için yaşanılır bir gezegen haline getirdikleri inancıyla günlerini madenlerde çalışarak geçirmektedir. üstelik bunu severek ve isteyerek yapmakta, kanı ve teriyle çocuklarına daha iyi bir dünya bırakacağına inanmaktadır.

ancak kızıllar kandırılmıştır. darrow, halkının yozlaşmış yönetici sınıfın kölesinden başka bir şey olmadığını keşfettiğinde adalet özlemi ve kaybettiği aşkının anısıyla hırslanır. insanlığın yeni nesil altın hükümdarlarının güç için mücadele ettiği efsanevi enstitü'ye sızmak için her şeyden vazgeçer. hayatı ve medeniyetin geleceği pahasına en başarılı ve en vahşi altınlarla rekabet etmek zorunda kalacak olan darrow'un düşmanlarını yenmek için artık yapmayacağı şey yoktur… bu, onlardan birine dönüşmek anlamına gelse bile.ben dünyaları ateşe verecek kıvılcımım. ben zincirleri kıracak çekicim. ben halkımın ve esaret içinde yaşayan herkesin umuduyum. çünkü biliyorum ki insan kendini köleleştiren adaletsizlikle özgürleşemez.
 1. sistemi eleştiren eserlere bayılırım ve bu kitabın yeri bende ayrı. nt'den kardeşime test bakarken kapağı gördüm. üçlemenin tüm kapak tasarımları harika.

  kızıl isyan üçlemesinin ilk kitabıdır.

  !---- spoiler ----!

  ben darwin'in kılıcıydım ve doğa zayıf olanı eliyordu

  !---- spoiler ----!