1. yalan tohumdur. bire kırk verir. verdiği kırkın her biri bir tohumdur kibire kırk verir. – bilgi de tohumdur. bire yüz verir. verdiği yüzün her biri bir tohumdur ki; sana bilgelik, torunlarına da ilham verir. – zeka sudur. tohumları yeşertir. yalanı da bilgiyi de. – yetenek topraktır. ne ekersen onu biçersin. ekmezsen üzerinde ayrık otları biter. – emek güneştir. tohuma da suya da toprağa da hayat verir. – kader çadırındaki kilim gibidir. ipliğini ulu manitu verir sen dokursun. deseni sendendir, renkleri tanrı’dan. – şans doğal gübredir. …tan bir şeydir yani. ne zaman nereye düşeceği belli olmaz. kilimine düşerse kirletir.desenini değiştirir. her şeyi berbat eder. oysa toprağına düşerse besler.

  yukarıdaki dizelerin sahibi oturan boğanın lideri olduğu onurlu halk.
  beyaz adama alerjileri var söylemedi demeyin.
 2. türklerin zorla akraba edindikleri kadim halk. cengiz han ile oturan boğa'nın akraba olduğu hangi kafa öne sürebilmiş, merak ediyorum doğrusu *
  baran
 3. Neil Armstrong ve buzz aldrin le yaşlı bir kızılderili arasında şu şekilde bir hikaye geçmektedir.

  Apollo 11 ay'a ayak basmadan önceki aylarda abd'nin batısında ıssız bir çölde eğitim görüyorlardı. bu alan pek çok kızılderili topluluğuna ev sahipliği yapıyordu.
  bir gün eğitim sırasında astronotlar yaşlı bir kızılderiliyle karşılaşır. adam orada ne yaptıklarını sorar. astronotlar kısa süre içinde ay'a yapılacak bir araştırma seyahatinin parçası olduklarını söylerler. yaşlı adam bunu duyunca bir an sessiz kalır, sonra astronotlardan kendisine bir iyilik yapmalarını isterim. Astronotlar "ne istiyorsunuz?" diye sorarlar. yaşlı adam, "kabilemdeki insanlar ay'da kutsal ruhların yaşadığına inanır. onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyecektim." astronotlar "mesaj nedir?" diye sorar. adam kendi dilinde bir şeyler mırıldanır, sonra da astronotlara bunu ezberleyene kadar tekrar etmelerini söyler. astronotlar "bu ne demek?" diye sorar. "bunu size söyleyemem. sadece bizim kabilemizle ay ruhlarının bilebileceği bir sır," der. üsse geri döndüklerinde astronotlar uzun uğraşlardan sonra yerel dili konuşabilen birini bulurlar ve ondan mesajı tercüme etmelerini isterler. ezberledikleri şeyi söyleyince çevirmen kahkahalarla gülmeye başlar. nihayet sakinleşince, astronotların o kadar dikkatle ezberlediği sözlerin "bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın. topraklarınızı çalmaya geldiler," olduğunu söyler.

  kaynak: hayvanlardan tanrılara sapiens
 4. günümüzde çoğu abd'nin oluşturduğu kızılderili bölgelerinde yaşayan halk.

  çoğu devletten gelen "biz geçmişte bir takım haltlar karıştırdık, alın bu parayı ve pek de sözünü etmeyin" parasıyla geçinir ve işsizdir.

  ayrıca yine aynı sebepten ötürü üniversiteye gidecek olan bir kızılderili devletten teşvik alır.

  tabii en son 4 yıl önce falan böyleydi, şimdi nasıldır bilemem.
 5. facebook'a üye oldum bu yaştan sonra. rezil bir yer sanıyordum ama hoşuma giden bir yazı gördüm. paylaşayım burada. doğru yönleri olsa da cahilce atıfları da var yazının. yinede ben beğendim.

  !---- spoiler ----!


  amerika kıtasında ekim ayının ikinci pazartesi "kolomb günü"dür.
  şenliklerle, şölenlerle kutlanır..
  amerika üç gündür kolomb günü'nü kutluyor..
  bazı ülkelerde milyonlar çılgınca eğleniyor..
  peki kutlanan ne?..

  *. *. *

  1492 yılında cenovalı kaşif kristof kolomb'un nina, pinta ve santa maria gemileri amerika kıyılarına yanaştığında onları arawak kızılderilileri karşıladı..
  kızılderililerin inancında tanrılar sakallıydı ve denizden gelmişlerdi..
  sakallı istilacıları görünce onları doğaüstü sandılar..
  yüzerek selamladılar..
  mısır, patates ikram ettiler..
  atları, iş hayvanları, demir silahları yoktu..
  ama kulaklarına ince altın süsler takıyorlardı..
  işte o altınlar sonları oldu..

  *. *. *

  kolomb kızılderililerle ilgili ilk izlenimlerini ispanya kraliçesine şöyle yazmıştı..
  “bu insanlar o kadar yumuşak başlı, barışsever ki, yeryüzünde bunlardan daha iyi bir ulus bulunmadığına majestelerinizin önünde ant içebilirim. komşularını kendileri kadar seviyorlar, konuşmaları son derece tatlı ve kibar, konuşurken hep gülümsüyorlar; gerçi çırılçıplak dolaşıyorlar ama davranışları terbiyeli ve övgüye değer”
  seyir defterine de şunları eklemişti.
  "onlara kılıçlarımızı gösterdik. demir silahları ilk kez gördükleri belli. kesmenin ne demek olduğunu bilmediklerinden, bazıları kılıçların keskin tarafını tutunca ellerini kestiler. bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar ne de puta tapıyorlar. kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmeyi bilmiyorlar. hiç silahları yok... kızılderililer son derece sade, dürüst ve eli açık insanlar. herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince hemen veriyorlar. kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar, öldürmüyorlar. komşularını kendileri kadar çok seviyorlar. dünyada onlar kadar tatlı dilli insanlar yoktur. her zaman gülüyorlar."
  bir de not düşüyordu.
  "bu insanların çalıştırılması, ekin ekmesi, gerekli her işe koşulması ve bizim (avrupalalıların) gelenek ve göreneklerimizi benimsemesi gerektiği kanısındayım"

  *. *. *

  ardından katliam başladı..
  sakallı yabancılar altın ve değerli taş aramak için köyleri yağmaladı, yakıp yıktı..
  yüzlerce kadını, erkeği, çocuğu kaçırdılar..
  kadınlara tecavüz ettiler..
  direnen erkeklerin kulaklarını kestiler, kafa derilerini yüzdüler..
  gemilerine atıp köle olarak satılmak üzere avrupa’ya götürdüler.
  kolomb’un 12 ekim 1492’de san salvador sahiline ayak basmasının üzerinden on yıl bile geçmeden bütün kabileler, yüzbinlerce insan yok edildi..
  ardından akın akın geldiler..
  tüm amerika kıtasını cehenneme çevirdiler..
  katliamlara papazlar da katıldı..
  katolik olmayı kabul etmeyen kızılderili şamanları ayaklarından asılarak canlı canlı yakıldı..
  kolomb amerika'ya vardığında dünya nüfusunun 5'te biri kızılerili idi..
  sayıları 70 milyonu geçiyordu..
  1492'den bugüne sadece 2 milyon kaldılar..

  *. *. *

  dünya tarihinin en büyük soykırımını yapan avrupalı istilacıların bu katliamı kitaplara şöyle yansıdı..

  " ispanyollar istilacılar her geçen gün daha kibirli oluyordu..aceleleri varsa yerlilerin sırtına biniyorlardı..ispanyolların canavarlığı sınır tanımıyordu.. birgün ikisi de birer papağan taşıyan iki yerli çocuğa rastlayan iki papaz, papağanları aldılar ve sırf zevk olsun diye çocukların kafasını kestiler”
  las casas

  "ben küba’da iken üç ayda yedi bin çocuk öldü. acıdan çılgına dönen bazı anneler bebeklerini nehirde boğuyorlardı... böylece erkekler madenlerde, kadınlar ağır çalışma içinde ve çocuklar da süt bulamadıkları için ölüyordu... bu kadar büyük, güçlü ve verimli topraklar kısa sürede boşaldı. insanlığa o kadar yabancı olan tüm bunları kendi gözlerimle gördüm ve şimdi bile yazarken ürperiyorum."
  las casas

  “tanrı’nın hususi takdiriyle savaştan kaçan kızılderililerin tamamına yakını çiçekten öldürdük. tanrı topraklarımızı temizledi”
  "massachusetts körfezi kolonisi’nin ilk valisi john wintrop

  "kızılderilileri yakıyorduk..onları böyle ateşte kızarırken ve bu ateşi söndüren kan gölünde görmek korkunç bir manzaraydı, çürüyen cesetler ve bunlardan yayılan koku berbattı fakat zafer tatlı bir fedakârlık gibiydi..bizlere olağanüstü yardımlarda bulunarak bu kadar gururlu ve kibirli bir düşmanı elimize düşüren, bu kadar çabuk bir zafer bahşeden tanrı’ya şükranlarımızı sunarız."
  plymouth kolonisi’nin valisi william bradford

  "kızılderililerin hamal olarak kullanılmasını kınamıyorum. ancak bir adamın bir domuza ihtiyacı varken 20 tane öldürüyordu. 4 kızılderili'ye ihtiyaç duyduğunda bir düzine alıyordu. metreslerini omuzlarda taşınan hamaklar içinde fakir kızılderililer'e taşıtan birçok ispanyol vardı. bu uygulamalar esnasında yerlilerin maruz kaldığı kötü muameleler, zararlar, soygunlar, haksızlıklar ve büyük kötülüklerin sayılması istense bunun sonu gelmez. çünkü onlar için kızılderilileri öldürmek, yararsız hayvanları öldürmekte birdi. "
  cieaze de leo

  "kızılderililerin eğer altını yoksa çocuklarını satarlardı. eğer çocukları da kalmamışsa kendi hayatlarını verirlerdi. bu haraçları veremediklerinden ötürü kızılderililer işkence acıları altında ya da gaddarca zindanlarda öldürülürdü. zira ispanyollar onlara hayvani bir vahşilikle muamele ediyor ve onları hayvandan daha aşağı görüyorlardı.. kızılderililerin cesetleri köpeklerin önüne yem olarak atılıyor, vücutlarından yaralara iyi gelebilecek bir yağ üretiliyordu. kızılderili kadınlar sıra hâlinde direk ve ağaçlara, çocukları da onların ayaklarına asılıyordu."
  papaz motolinia

  "sırf eğlence olsun diye, kadın erkek demeden yerli halkın ellerini, burunlarını ve kulaklarını kesip kopardıklarını ve bunun bölgenin değişik yerlerinde defalarca tekrarlandığını kendi gözlerimle gördüm.
  memeden kesilmemiş bebekleri annelerinin göğsünden alarak onları en uzağa fırlatma konusunda birbirleriyle yarıştılar.”
  bartolome de las casas

  "askerler pek çok kızılderili'yi uykularında öldürdüler. annelerinin göğüslerinden çekilip alınan bebekler anne-babalarının gözleri önünde kılıçla parçalanıyor ve bebeklerin parçaları ateşe atılıyordu. kundaktaki bebekler beşikleri içinde parçalanıyor, kafaları eziliyor, en taş-yürekli adamın bile vicdanını sızlatacak bir vahşilikle öldürülüyorlardı..bazı bebekler nehre atıldı, onları kurtarmak için anne ve babaları da suya atladı. ama askerler ne çocukların ne de anne-babaların sudan çıkmalarına izin vermediler, hepsi boğuldu.”
  david de vries

  *. *. *

  kızılderili kadınları çocukları doğduğunda elleriyle onların ağzını kapatırlar..
  nefes alması için ellerini bir süre çekip, bebeğin tekrar ağlamasına fırsat vermeden aynı hareketi tekrarlarlar. .
  ağlamamak, gözlerini dünyaya açan bir kızılderilinin aldığı ilk derstir..
  beyaz adamdan kaçarken, kucaktaki bebeğin ağlaması her şeyin sonu demektir..
  dersini iyi alamayan bir bebeğin çıkaracağı ses, kurşun yağmurundan ölmek demektir.

  *. *. *

  amerika kıtası bugünlerde "kolomb günü" nü kutluyor..
  şenlikler, şölenler yapılıyor..
  milyonlar çılgınca eğleniyor..
  kolomb'tan bu güne 524 yıl geçti..
  524 yılda 70 milyondan fazla insan katledildi..
  bir kültür yok edildi..
  beyaz adamın bu eğlencesi(!), kızılderililerin sonu oldu..
  iyi kutlamalar.  !---- spoiler ----!