• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
klasik gitar tarihi - 1 rönesans döneminde gitar (1536-1600) - soner uluocak
günümüzde kullandığımız biçimiyle klasik gitar, 1860lı yıllarda ortaya çıkmıştır. ancak bu tarihten önce de özellikle avrupada kimi gitar olarak adlandırılan kimi de farklı isimlere sahip fakat şekil olarak klasik gitara benzeyen birçok çalgı kullanılmıştır. bu anlamda klasik gitarın her yönüyle, kendisinden önceki çağlarda kullanılan gitar benzeri çalgılardan evrimleşerek günümüzdeki formuna kavuştuğunu söyleyebiliriz. bahsi geçen çalgıların tamamı bir zincirin halkaları gibidir. bir öncekini tanımadan bir sonrakini anlamaya çalışmak, klasik gitar müziğine ilişkin değerlendirmelerimizde boşluklar yaratacaktır. bu sebeple, klasik gitarın ortaya çıkışından önceki gitar benzeri çalgıların, klasik gitar tarihinin ayrılmaz birer parçası olduğunu unutmamak gerekir. işte klasik gitar tarihi serisi, temel olarak bu anlayışla hazırlanmış, çalgının tarihi, ulaşılabilen en eski örneklerinden itibaren ele alınmıştır.

(kitabın arka kapağından alınıtıdır)
  1. dr. soner uluocak tarafından yazılmış ve klasik gitarın tarihini antik dönemden rönesans döneminin sonuna kadar inceleyen bir kitap.

    klasik gitar ve gitar tarihiyle ilgilenen herkesin okumasını tavsiye ederim. sonuçta bir enstrüman çalacaksanız o enstrümanın tarihini bilmek de o enstrümanı çalmayı öğrenmek kadar gereklidir.