1. "istanbul kemençesi" veya "tırnak kemençe" diye de bilinir. 3 telli, yaylı bir sazdır. bir dönem 4. tel eklense de icrayı zorlaştırdığından vazgeçilmiştir.

  kemen-çe veya kemân-çe küçük keman demektir. türkiye'de kemençe denince akla horonla özdeşlemiş karadeniz kemençesi gelir, halbuki iki kemençe birbirinden hem fiziki olarak hem de icra etme yönünden çok farklıdır. karadeniz kemençesinin tellerine parmak uçlarıyla basarken, klasik kemençe de tellere tırnak dokundurulur. bu yüzden de icrası çok zordur.

  tanburi cemil bey kemençe de çalmıştır. kemençesinin adı da andelib yani bülbüldür. aşağıdaki linkte cemil bey kemençeyi "hav hav" diye bağırtır. :) insan gibi konuşturduğu da rivayet edilir ama ben o kaydı bulamadım. :(

  https://www.youtube.com/watch?v=l_a35M2-oFM

  bir usta elinde sesi insanı verem edebilir. hatta ihsan oktay anar, suskunlar'da kemençe vasıtasıyla bir cinayet işletir.

  günümüzde en önemli icracısı derya türkan'dır.

  https://www.youtube.com/watch?v=Oq08XVJR5Jo
  https://www.youtube.com/watch?v=sRCgs05UTTE
 2. icra etmeye çalıştığım enstruman.istanbulun yerel enstrumanıdır.osmanlı döneminden öncesine dayanır.yunanca ismi "politiki lyra" yani şehir kemençesidir.osmanlı döneminin sonlarına doğru osmanlı klasik müziğine girmiş,ondan öncesinde istanbulun folklörik enstrumanıdır.yunalılarla ortak kullandığımız bir enstruman (çoğu şey gibi.) (bkz: ortak kültür) .
 3. ayrımlarını bilemiyorum ama her karadeniz ezgisinde acaba kemençe yerine keman olsa nasıl olurdu diye düşünürüm.