1. genellikle kırmızı etin kıyma formuna soğan, ekmek kırıntısı, çeşitli baharatlar ilave edilerek hazırlanan, ızgarada pişirmesi makbul, ekmeğin arasına yağıyla birlikte yakışan pişirilmiş et ürünü.

    iyi bir köftenin iki sırrı vardır:

    1- bilekleriniz acıyana kadar yoğurmak.

    2- yoğurulmuş köfteyi en az 24 saat buzdolabında dinlendirmek.
  2. köfteyi bulan her kimse eli öpülecesidir ve insanlara en güzel hediyelerinden birini vermiştir. kokmuş bir etle yapmıyorsanız kötü bir köfte yapma şansınız yoktur. çok çok iyi bir köfte yapmanın sırrı ise 2'den fazladır. ince nüansları da bilmek gerekir.

    çok uzun yoğurup 24 saat dinlendirmek köfteyi oldukça lezzetli kılacaktır. diğer ufak ayrıntılar ise soğan rendesinin suyunun çöpe atılması gerekir. bu su acılık verdiği için köfteye katılmaz. hatta soğanı rende yerine çok ince zırhtan geçirmek de köfte kalitesini artıracaktır. kıymamız; dana kıyma ve kuzu kıyma karışımı olmalıdır. 1 kilo için; 800 gram dana kıyma, 200 gram kuzu kıyma fena bir ölçü değil. eğer mangalda yapılacaksa böbrek yağı yada kavram yağından 150 gram kadar kıyma harcına katılması gerekir. 1 tatlı kaşığı karbonat hafif elastik bir yapı verir ve inegöl köfte lezzetine ulaştırır. sarımsak ve öküz kıyması kullanarak yaparsanız akçaabat köfteniz olmuş olur. köfte türkiyenin batısında yaygındır güneydoğu anadoluda dana yerine kuzu lezzetli olduğu için o yörede kebap ağır basar. köfte balkanlardan anadoluya gelmiştir. bu yüzden tekirdağ, inegöl, akhisar köfteleri ön plana çıkmıştır. iyi bir köfteye ekmek içi katılmaz yada çok çok az katılır, etin tadını bastırmaması için de tuzdan başka baharat katılmamalıdır yada çok çok az karabiber ile kimyon katılabilir. yumurta ve maydanoz kıyılarak ilave edilmez ha edilirse anne köftesi olur buna da çok itiraz edilmez. sözün özü kıymayı sadece karbonat, soğan ve tuz ile ateşte dağılması engellenecek şekilde yoğurup köfte şeklini vermemiz yeter de artar.