• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.20)
köksüz - deniz akçay
feride babasının ani ölümüyle kimsesiz kalan ailesinde baba rolünü üstlenmek zorunda kalır . genç kadın artık çaresiz annesi ve iki kardeşini kollamak durumundadır.ancak bu durum bir süre sonra aile fertlerinin her birini tarifi zor bir drama sürükler.
 1. ahu türkpençe'nin devleştiği film. izlerken bazı eksiklikler hissettirsede başarılı bir aile dramıdır.
  mavi
 2. deniz akçay'ın yazıp yönettiği, ahu türkpençe'nin başrolünde oynadığı 2013 yapımı aile draması. film, 32. uluslararası istanbul film festivali'nde seyfi teoman en iyi ilk film ve radikal halk ödülleri ulusal yarışma dallarında ödül kazanmıştır. ayrıca 47. siyad türk sineması ödüllerinde lale başar filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ve deniz akçay en iyi senaryo ödülünü, 20. adana altın koza film festivalinde de ahu türkpençe en iyi kadın oyuncu ödülü'nü, deniz akçay da yılmaz güney özel ödülü'nü kazanmıştır.

  köksüz deniz akçay'ın televizyon için yaptığı işlerin ardından gelen ilk uzun metrajlı filmidir. filmde babalarının ani ölümünün ardından, bir ‘aile’ olarak hayata devam etmeye çalışan, çokça bocalayan bir anne ve üç çocuğun hikâyesi anlatılmaktadır. obsesyonları olan, eşinin kaybını bir türlü kabullenemeyen, güçsüz, sevgisiz bir anne; bir şekilde ölen babasının yerini almak zorunda kalmış, tüm aileyi çekip çeviren bir abla; ele avuca sığmayan, isyankar, saldırgan bir ortanca çocuk ve her şeyi içinde yaşamayı tercih eden, sevgiyi bile sessizce talep eden küçük kız kardeş...

  açıkcası ben filmi çok beğendim, her bir sahneden filme kadın eli değdiği belli oluyor. ne güzeldir ki her bir karakterin içi doldurulmuş, hiç biri tip olarak kalmamış. oyunculuklar ayrıca şahane, çok gerçek, çok samimi. esasen, film konusu ve işleyişi itibariyle oldukça dram yüklü fakat deniz akçay öyle bir iş çıkarmış ki hiç bir duygumuzu sömürmemiş, en kısa yoldan insanları ağlatmayı seçmemiş.

  filmdeki annneanneye de ayrıca bayıldım, torunuyla mutfakta bir sahneleri vardı ki, aman allahım..

  kısaca, başta ottan boktan komikli yerli yapımların çokluğuna aldanıp "türkiye'de güzel film yapılmıyor yea." diyenler olmak üzere herkese şiddetle tavsiye ederim. izleyiniz, izlettiriniz.

  fragman
 3. tanıdık bir aile ve tanıdık sorunlar aslında. erişkin ve birey olamamış, ayakları üzerinde duramayan ve yalnız kaldığında yıkıntı haline bir anne. böyle bir annenin yetiştirdiği her biri başka sorunlarla debelenen, sevgiye aç ve sevmeyi bilemeyen çocuklar. ailenin üzerine çökmüş travmatik ve yıkıcı bir ölüm. biraz deşeleyince hepimizin ailelerinde de benzer durumlar yok mu? sorunları çözmek mi istiyoruz yoksa acı çekerek çürüyüp gitmek mi? cevaplanması gereken bu sanırım.

  izlenmesi ve üzerine epeyce düşünülmesi gereken bir film bence.