• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
kolay kısa keyifli felsefe - ömer sevinçgül
aradığın felsefe kitabı;kendine özgü mü olsun...deli dolu mu olsun...uçuk kaçık mı olsun...biraz komik mi olsun...güvenilir mi olsun...kolay, kısa mı olsun...keyifle mi okunsun...eee tamam işte, elinde tutuyorsun...felsefenin özünü, özetini, temelini anlatıyor bu kitap... filozofları tanıtıyor tarih sırasına göre, yaşamlarından söz ediyor. temel düşüncelerini açıklıyor kısaca...bu kitaba "sade bir felsefe tarihi" de diyebilirsin... insanoğlunun iki bin beş yüz yıllık düşünce serüvenini anlatıyor bir öykü tadında. sade, kıvrak bir anlatımı, yalın bir dili var... biraz aforizma havasında... bir solukta okunur...ne denebilir ki daha... "bir felsefe kitabı bu kadar mı eğlenceli olur (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. said nursi'yi filozof ilan edip, hakkında
  " kendi kendini yetiştirdi...bilim ve felsefe alanında ileri derece bilgisi vardı..." diyen kitap. freud' un da cinsel yönden sorunlu olduğu için her şeyi libidoya bağladığını idda ediyor. (nereden biliyorsa artık )
  said nursi için şöyle bir düzenleme yaptım, yeni baskısında kullanabilir: "cumhuriyet karşıtı, şizofren, din sömürücü, usta keriz avcısı, tarikat lideri."

  freud' u ben de sevmem, bence tespitlerinin temeli çürük. ama elin çükünden bize ne? birini beğenmiyorsak ondan daha doğrusunu yapıp, insanlığa sunmalıyız ki bi faydası olsun...

  işte kitap da böyle bir kitap. vaktiniz varsa zor, uzun ve keyifsiz felsefe okuyun daha doğru bilgilenin.