• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
kolo - vedat dalokay
“...‘ölüm, bir yaşamın devamı ise, ölenler bir mendil toprak olup toprağa, suya kavuşuyorsa; (...) ‘çocukluğunu hiç yitirmeyen’ bir dalokay da yaşamını bütün çocukların gözlerindeki parıltıyla, dudaklarındaki gülümsemeyle sürdürüyor olabilir.”
mümtaz soysal

“benim diyen yazarı bile kıskandıracak güzellikteki bu masal, çocuk edebiyatımızın kuşkusuz başyapıtlarından biridir.”
demirtaş ceyhun

“yiğit dostum vedat dalokay’ın bu masalı; nâzım’ın sevdalı bulut’u, yaşar kemal’in ağrı dağı efsanesi gibi türk çocuk yazınının en güzel yapıtlarından biridir.”
tahsin saraç

kolo dağların, çocukluğun, sevmenin masalı...
yokoluşun, keban barajı’nın suları altında kalan borkin köyünün inceden inceye ağıtı; anlatımı, anlattıkları ve hatırlattıklarıyla düşle gerçek arasında görünmez bir köprü...
vedat dalokay 1979 dünya çocuk yılı için yazdığı bu masalı, yediden yetmişe tüm kuşaklara armağan etti.
 1. vedat dalokayın 1979 çocuk yılı için yazdığı masal kitabı.

  her ne kadar çocuk kitabı gibi gözükse de, yetişkinler için daha uygun gibi. sade ve akıcı bir dil, şako bacı ve kolo yanınızdaymış gibi hissettiren bir betimleme gücü! ara ara gülümseten ama genellikle kalbi burkan ve hatta gözü sulandıran bir masal.

  babam bunu eve getirdiğinde 2004 falandı yanlış hatırlamıyorsam. anlamsızca umursamadım bu kitabı, geçen sene rafta tekrar göründe "ulan bir bakayım" deyip okumaya başladım. ve okumadığım her gün için pişman oldum.

  uzun zamandır stoklarda yoktu, d&r'a yeni gelmiş sanırım; hazır bulunuyorken mutlaka alın okuyun.