1. kolonya dendi mi akla ilk limon kolonyası gelir. sonrasın illa ki tütün. hala evlerde kaldı mı bilmem de ben eve gelen misafire muhakkak kolonya ikram ederim. buzdolabına koyarım bir de sıcak yaz günü güzel serinletir, kokusuyla birlikte. pek anane işi oldu farkındayım ama vazgeçemiyorum napayım.
  2. kolonya bayramların vazgeçilmezi

    ayrıca eski verilere göre ilk defa 1690’da almanya’nın köln şehrinde yaşayan jean paul feminis adlı bir seyyar satıcı yapmıştır. bu şahıs kolonyayı yaptığı reçeteyi giovanni antonio farina adlı birisine bırakmış, o da yeğeni giovanni maria farine’ya vermiştir. giovanni maria kolonya yapımı üzerinde çalışmış ve “hoş lavanta suyu” adıyla ilk kolonyayı yapmıştır. bundan sonra kolonya yapımı işi köln (kolonya) şehrinde gelişmiştir. xix. yüzyıl başlarında kolonya yapımı fransa’ya geçmiş ve “eau de cologna (kolonya suyu)” adı ile üretilmiştir. bundan sonra da bu hoş kokulu sıvıyı dünya kolonya olarak tanımıştır.
  3. farina daha çok kolonyanın özü olan etil alkolle ilgilenen kişidir. mucidi konusunda bir sıkıntı vardır evet ama feminis'in aromalar katarak kolonyayı yaygınlaştırdığı bilinmektedir. köln'e yerleşip orada ürettiğinden dolayı köln suyu diye de isimlendirilmiştir. isminin kökeni köln'ün eski adı olan cologne'den gelir. kelime türkçe'ye kolonya olarak geçer.

    biraz daha bahsedersek ilk dönemlerde kokusu amacıyla değil hastalıklar için görülür. sindirim sistemini düzenleyici, mikrop kırıcı, gargara gibi amaçlarla kullanılmıştır. hatta ve hatta onaylı bir tıbbi ürün olarak o dönem köln tıp fakültesi'nde de antiseptik özelliği itibariyle doktorlarca kullanılmıştır.