• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
komple muamele - mehtap kandemir
"sev okşa sana alışsın" diyen annesinin yaşlı bir adama sunduğu 14 yaşındaki saniye'nin otuz beş yıl süren genelev sermayeliği sonunda emekli olma hakkını kazanmasıyla değişen yaşamı ve mücadelesi.
  1. okuma yazma bilmeyen bir hayat kadınının dramı. evet öyle vuuuu, über bir klasik değil. çoğu kişinin burun kıvırdığı bir kitap. bir hayat kadınının onurlu mücadelesi. türkiye'de ilk emekli olan hayat kadını. bir fiil çalıştığı genelevlerde uğradığı şiddet, kullanılmışlık, toplum tarafından aşağılanma, tam otuzbeş yıl bedenini sayılara vurulamayacak kadar çok erkeğe açma, parayı veren erkeklerin ilişki sırasında kadına her türlü muameleyi kendinde hakkı görmesi. çile içinde geçen onca yıl sonra emekliliğini almak için verdiği mücadele.

    evet hakkını almak için direnen saniye'nin hikayesi. gerçekleri yüze tokat gibi vuran bir kitap. yorumumu saniye'nin takma adıyla mehtap'ın sözleriyle bitirmek istiyorum.

    "şimdiden sonra evlenmeyi hiç istemem. kimsenin kölesi olamam. kadınlar daha cesaretli, erkekler pısırık. insanların geçim derdinden kafaları karışık, kafa düşünmezse orası da çalışmaz. insanları sevmiyorum. hayvanlar daha sadık. devletten öğrendim insanları sevmemesini. ben onları devlet görmüyorum, onlar hiç benim yanımda. erkek olmayan bir memlekette yaşamak isterdim."