• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar gün zileli
komün - gün zileli
ikinci cumhuriyetin ilân edildiği 2 nisan 2024 günü ikinci cumhuriyet meydanı adını alan, eski adıyla taksim meydanındaki, eskiden sular idaresinin olduğu yere dikilen, londra´daki big ben´in taklidi, halkın alayla ,,big sen" dediği kule-saat 12´yi vurur ve saatin altındaki ışıklı bölmede 22 mart 2046 tarihi 23 mart 2046´ya dönüşür.

"evet, bize gelen haberlere göre, birkaç saat içinde, bölgemizdeki işletme ve hizmet işyerlerinin birçoğunda işçi konseyleri yönetimi devralmışlardır... marmara eyaleti´nin başka bölgelerinde de benzer gelişmeler olmaktadır... öte yandan, trakya-rumeli eyaletinde de bir komünal yönetim kurulduğu haberini bugün aldık. avrupa birleşik devletleri´ne bağlı balkan federasyonu´ndaki birçok komün ve konsey girişimiyle zaten bağlarımız var... dersim-zaza eyaletinde, konya özerk eyaletinde, azerbeycan özerk bölgesinde çeşitli komünal girişimler söz konusudur..."

"hem biliyor musun?.."
deniz duraksar. pelin sorar:
neyi?"
"bundan yetmiş yıl kadar önce, yani daha ikinci cumhuriyet bile kurulmadan epey önce, babamın amcası, devrimcileri ipe yollamış. evet, idamlarında bile bulunmuş, inanabiliyor musun?"
"korkunç..."
"annem, halalarım falan, aile bireylerinin genellikle ecelleriyle gerçekleşmeyen ölümlerini bu idamlara yorarlar. uğursuzluk, lanet gibi bir şey işte..."
"sen inanıyor musun böyle bir şeye?"
"deli misin, inanır mıyım? ama ölümler gerçek."
(arka kapak)
  1. gün zileliyle paylaştığım hayalim