• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.43)
komünist manifesto - karl marx ve friedrich engels
komünist manifesto bilimsel sosyalizmin en önemli program belgelerinden biridir. "bu küçük kitapçığın ağırlığı pek çok cilde denktir. bugüne dek uygar dünyada örgütlü ve mücadeleci proletaryanın tümüne hayat ve hareket veren onun ruhudur." (lenin)

karl marx ile friedrich engels tarafından komünistler birliği'nin programı olarak kaleme alınan komünist manifesto'nun ilk basımı 1848 şubatında londra'da 23 sayfa hâlinde yayınlandı. o tarihten bugüne belli başlı dünya dillerinde manifesto'nun sayısız basımı yapıldı; bugün de yaygın bir ilginin konusu olmaya devam ediyor.

yordam kitap, komünist manifesto ve hakkında yazılar başlığıyla sunduğu kapsamlı derlemeden sonra manifesto’yu şimdi de cep kitapları dizisi içinde yayınlıyor. eserin nail satlıgan tarafından almanca aslından yapılan çevirisi, anlamayı kolaylaştıran bir sözlükçe ve david harvey’in aydınlatıcı giriş yazısıyla birlikte sunuluyor.
 1. komünizm ve marksizm'i merak ettiğim ve ilgi duyduğum ilk yıllarda sahafları dolaşıp marksist ideolojiyle ilgili kitapları alıp okumak için can atıyordum. bir gün benim gibi düşünen bir arkadaşımla bir sahafa girmiştik. arada gidip uğradığımız, kitap aldığımız bir sahaftı. sahafın sahibi uzun boylu, uzun saçlı, uzun sakallı bir abimizdi. gittiğimizde bize çay koyar sohbet ederdik. bir gün raflardaki kitaplara göz gezdirirken komünist manifesto'yu gördük. abiye dönüp fiyatını sorduğumuzda bize 10 lira gibi bir fiyat söylemişti. kitap dandik bir baskıydı ve eski bir basım da değildi. biz tabi şok. dedik abi biz öğrenciyiz, eski kitapları sevdiğimizden ve uygun olduğundan sahaflardan alıyoruz. dedi yanınızda ne kadar varsa bırakın bana, üstünü sonra tamamlarsınız. çıkartıp iki lira vermiştik. o gün anladım ki kapitalizm, komünist manifesto'yu bile 10 liradan kitleyen bir sistem. tabi daha sonra paranın üstünü de tamamlamadık.
 2. vaktiyle avrupa'da dolaşan hayaletin ete kemiğe büründüğü kitaptır. en kanlı canlı yeri de bence şu kısımdır:
  "... işçilerin vatanı yoktur. zaten onların olmayan bir şeyin, alınması da mümkün değil.
  proletarya, önce siyasal iktidarı ele geçirmek, kendini ulusal sınıf düzeyine getirmek, kendini
  ulus yapmak durumunda olduğu için, kendisi de ulusaldır hâlâ, ama asla burjuva anlamda
  değil... "
 3. karl marx ve frederich engels'in birer sosyolog,aydın olmaktan öte proleter devrimci mücadelede bizzat bulunan birer devrimci olduklarını da gösterir.komünist manifesto’nun ortaya çıkışını marx ve engels şöyle anlattılar:
  “uluslararası bir işçi örgütü olan ve o günlerin koşullarında pek tabii ki gizli çalışması gereken komünistler birliği, 1847 kasım’ında londra’da düzenlenen kongresinde aşağıda imzaları bulunan bizleri, partinin hem teorik hem pratik bakımdan ayrıntılı bir programını kaleme alarak, yayıma hazırlamak üzere görevlendirdi. işte elyazmaları, orada basılmak üzere londra’ya, şubat devrimi’nden ancak bir kaç hafta önce ulaşan manifesto böyle doğdu.” (marx engels, manifesto’nun almanca basımına 1872 tarihli önsöz)
  manifesto, ...proleterlerin zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yok. kazanacakları bir dünya var. bütün ülkelerin işçileri birleşin! şiarıyla biter. komünist parti manifestosu aradan geçen 168 yıla rağmen ne yazık ki hala güncelliğini korumaktadır. okunmalı, özümsenmelidir.
 4. 1. bu bir kitap değildir. örgüt programıdır.
  2. yazarı marx ve engels değildir. onlar komünist lig isimli örgütün yazım için görevlendirdiği militanlardır.
  3. marx ve engels görevlerini aksattıklarında örgüt zamanında bitirmeleri için sıkıştırılmıştır.
  4. bugün hala komünizmin genel prensipleri olarak anılıyorsa örgütün nasıl başarılı bir perspektifi olduğunu gösterir.
  marx ve engels'e iki yazar muamelesi yapılması utanç vericidir. doğrusu onların dünyayı değiştirmek için mücadele eden komünist örgüt militanları olduğunu söylemektir.
 5. önce babamın muhafaza edip koruyarak kitaplığına koyduğu, sonra aynı muhafaza ile korunup benim kitaplığımda olan manifesto, örgüt programı, yol gösterici. ilgi duyan herkesin okuması ve özümsemesi gereken bir belgedir aynı zamanda.