1. iki azılı düşmanın versusu.
  sonucu size bırakıyorum sevgili youserlar
 2. türkiye'de:

  biri sol ideolojinin faşisti diğeri sağ...
 3. yakında yapılacak olan başkanlık sistemi referandumunda;

  —komünistler “sistemi asla tanımıyoruz” diyerek seçimi boykot ederler ve oy kullanmaz, böylece erdoğan'ın başkanlığını kolaylaştırmış olurlar.

  —ülkücüler “parlamenter sistem tıkanıyor. bu yüzden devletimin ve milletimin yanındayım” diyerek lehte oy kullanır. böylelikle erdoğan'ı başkan yaparlar.

  sonuçta erdoğan ikisini de parmağında oynatır.
 4. ikisi de demode boş ideolojilerdir. yeni dünyada yerleri yoktur. zeka yarışında komünistlerin, pala ile adam öldürme yarışında diğerlerinin kazanacağı versurtur.
 5. savaşta tek kazanan iki tarafa da silah satan tüccardır. benim yorumum bu kadar devamı size kalmış.
 6. 4. yorumda nokta atışı yapmış arkadaşımız. ben de bir ekleme yapayım:

  1930'larda arnold joseph toynbee, gelecek yıllarda ideolojilerin yeri olmayacak, gelecek yıllarda çatışmalar din eksenli olacak demişti. samuel huntington da 90'larda bunun teorisini ve pratiğini uygulamaya koymuştu. adamlar neredeyse 90 yıl öncesinden bu günleri öngörüyorlar yahut planlıyorlar, bizim kamiller de salak salak şeyler peşinde koşuyor.
 7. lacivertin tonları. ikisi de teoride harikalar yaratırken pratikte benciller.
 8. teoride toplum için fedakarlık ilkesi üzerine kurulu olduklarını iddia etmelerine ve toplumun alt gelir grubunu hedeflemelerine rağmen, pratikte türkiye'de neredeyse hiç bir zaman hedefledikleri kitleye ulaşamayan, sadece anlamsızca ve neredeyse hiç bir zaman organize olmadan (kendi iddiaları bu yönde) fedakarlık gösterdiklerini iddia eden iki karşıt fikir grubu.
 9. aynı ailenin farklı ortamlarda büyümüş, farklı şeyler okumuş iki çocuğu.

  ikisinin de gayesi vatanı daha yaşanılır kılmaktır. ama kendilerine güzel hali ile.

  liberalizm amcaları hep ara bulmaya çalışır
 10. komünizm: üretim araçlarının toplumsal mülkiyette olmasını savunan ideoloji.

  faşizm: egemen sınıfın (liberallerin) çıkarlarını korumak için sınıflar arasında din, dil, ırk, mezhep gibi ayırımlar gözeterek çıkarları kesişen örneğin (türkiye için, türk ve kürt işçi sınıfı) toplamın bir araya gelmesini engelleyen ideoloji.

  liberalizm: özel mülkiyet hakkı. özel mülkiyet denince işin içine ekonomi de girer. kapsamlıdır. özetle: mevcut sistemde orta sınıfa mensup bireye bir ev ve bir araba kurma hayali vaat eder. bu da "modern" bireyin benliğini bir meta ile tatmin edecek kadar bitik ve ezik hale gelmiş olduğunun göstergesidir. bu da psikolojik tahlili olsun.


  simetrik olmayan versus.

  edit: teorik olarak komünizm idealist değil materyalisttir. arkadaşları idealizm vs. materyalizm başlığında da görmek isterim.