1. iki azılı düşmanın versusu.
  sonucu size bırakıyorum sevgili youserlar
 2. türkiye'de:

  biri sol ideolojinin faşisti diğeri sağ...
 3. yakında yapılacak olan başkanlık sistemi referandumunda;

  —komünistler “sistemi asla tanımıyoruz” diyerek seçimi boykot ederler ve oy kullanmaz, böylece erdoğan'ın başkanlığını kolaylaştırmış olurlar.

  —ülkücüler “parlamenter sistem tıkanıyor. bu yüzden devletimin ve milletimin yanındayım” diyerek lehte oy kullanır. böylelikle erdoğan'ı başkan yaparlar.

  sonuçta erdoğan ikisini de parmağında oynatır.
 4. ikisi de demode boş ideolojilerdir. yeni dünyada yerleri yoktur. zeka yarışında komünistlerin, pala ile adam öldürme yarışında diğerlerinin kazanacağı versurtur.
 5. savaşta tek kazanan iki tarafa da silah satan tüccardır. benim yorumum bu kadar devamı size kalmış.
 6. 4. yorumda nokta atışı yapmış arkadaşımız. ben de bir ekleme yapayım:

  1930'larda arnold joseph toynbee, gelecek yıllarda ideolojilerin yeri olmayacak, gelecek yıllarda çatışmalar din eksenli olacak demişti. samuel huntington da 90'larda bunun teorisini ve pratiğini uygulamaya koymuştu. adamlar neredeyse 90 yıl öncesinden bu günleri öngörüyorlar yahut planlıyorlar, bizim kamiller de salak salak şeyler peşinde koşuyor.
 7. lacivertin tonları. ikisi de teoride harikalar yaratırken pratikte benciller.
 8. teoride toplum için fedakarlık ilkesi üzerine kurulu olduklarını iddia etmelerine ve toplumun alt gelir grubunu hedeflemelerine rağmen, pratikte türkiye'de neredeyse hiç bir zaman hedefledikleri kitleye ulaşamayan, sadece anlamsızca ve neredeyse hiç bir zaman organize olmadan (kendi iddiaları bu yönde) fedakarlık gösterdiklerini iddia eden iki karşıt fikir grubu.
 9. teorik olarak ikiside idealisttir.

  birisinin ideali teklik, digerinin ise ortakliktir. birisi tek birlik olmaya çabalarken, öbürü tüm bireyler için ortak sosyal adalet sağlamaya çalışır. ikiside hırçın ve öfkelidir. kurtuluş olarak kendi ideolojilerini görürler. çoğunlukla idealistlikleri teoriden pratiğe geçmez. bu da böyle bir dramdır.
 10. aynı ailenin farklı ortamlarda büyümüş, farklı şeyler okumuş iki çocuğu.

  ikisinin de gayesi vatanı daha yaşanılır kılmaktır. ama kendilerine güzel hali ile.

  liberalizm amcaları hep ara bulmaya çalışır