• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
kontrbas - patrick süskind
koku adlı romanı çoktan kült bir eser haline gelen patrick süskind, bu defa notaların dünyasına girmiş: bir kontrbasçının öyküsünü, ses tonu giderek yükselen bir monolog biçiminde anlatıyor.

kontrbas, cüssesiyle doğru orantılı olarak, müzisyenin evinde ve yaşamında büyük bir yer işgal ediyor. kontrbas, müzisyenimizin hem dostu hem düşmanı; ondan kopamıyor ama onunla da olmuyor. bu iri, hantal aletin altında eziliyor adeta. önceleri, kontrbassız bir orkestranın düşünülemeyeceğini belirterek onu yüceltirken, monolog ilerledikçe, kontrbasa duyduğu nefret açığa çıkıyor. ona göre bu enstrüman hep arka planda kalmaya mahkûm, bu nedenle çalanı da arka planda bırakıyor.

süskind'in, sanatsal yaratıcılık ile memuriyet kalıpları arasındaki çelişki, hayatı cehenneme çeviren “ne onunla ne onsuz” sevgililer gibi konuları incelikle işlediği kontrbas, ironik, sürükleyici bir kitap.
 1. kontrbas - patrick süskind (kitap)

  önce istanbul devlet tiyatrolarında metin belgin in oynadığı oyununu izledim. (bkz: kontrbas - p. süskind) daha sonra kitabını okuma fırsatım oldu. incecik bir kitap ancak hem konusu hem anlatımı öyle yoğun ki birkaç sayfası onlarcasına bedel.

  dediğim gibi oyunu önce izlediğim için cümleleri okurken kulağımda hep metin belgin seslendirdi. ilginç bir okuma deneyimi oldu benim için.

  bir kontrbasçının ağzından, bir kontrbastan yola çıkarak hayatı, aşkı, kadınları, cinselliği, toplum düzenini ve hatta psikanalizi dinliyoruz.

  önerim önce kitabı okuyup oyunu öyle izleyin çok daha keyifli olacağını düşünüyorum.

  sanırım kitabı birkaç kez daha okurum. öyle güzel tat verdi.