1. öncelikle saldırmadan önce söyleyeyim onun adının (bkz: check-in) olduğunu biliyorum fakat o şekilde yazmak istemedim. türkçe'nin bu konuda giderek ikinci plana atıldığından rahatsız olan bir bilişimci olarak bu konuda sizin de dikkatli olmanızı öneririm.

  neyse efendim. konum bildirmek masum bir şey nesi güvensiz diyen arkadaşlar illaki olacaktır fakat azizim durumlar çok kötü gerçekten şöyle bir örnekle açıklayayım;

  şimdi diyelim ki biri size kafayı taktı ve siz de sürekli konum bildirmeden hoşlanan birisiniz. hesabınıza baktığında az çok nerelerde ve hangi saatlerde geldiğinizi görebilir değil mi? siz yine haftanın herhangi bir günü o mekana gideceksiniz ve sizi hedef almış biri de kendi bilgisayarıyla o mekana o saatlerde gelmiş olacak. muhtemelen siz internet paketinden gitmesin veya daha hızlı bir internet için oranın kablosuz (wifi) ağına bağlanacaksınız ve size kafayı takan kişiyle aynı odada yalnız kalmış gibi bir şey olacaksınız. çok kolay bir şekilde sizin her türlü bilgilerinizi (tabii işi bilmesi kaydıyla) ele geçirecektir.

  şimdi burada şunu diyebilirsiniz; "yav kardeşim hemen hemen herkes cafelerin ortak kablosuz ağına bağlanıyor o zaman herkesinkini ele geçirmek mümkündür."

  cevap olarak; "tabii ki mümkündür. aynı ağı kullanmak çok tehlikeli bir şeydir zaten. maalesef pek bilinçli değiliz bu konuda."

  2. olarak şunu diyebilirsiniz : "anlattığın şey çok ütopik bununla kim uğraşacak?"

  cevap olarak; "maalesef siyah şapkalı bilgisayar korsanları* takıntılı insanlar oldukları için böyle bir şey için pekala uğraşabilirler."
  not : burada insanları korkutmak gibi bir şey yapmak istemedim. amacım sizleri biraz daha bilinçli bir şekilde teknolojiyi kullanmanız için uyarıda bulunmam. yoksa boş sokakta gezmenin de aşırı güvensiz olduğu bir ülkede yaşıyoruz maalesef.