1. korsana hayır! çünkü ortada verilen bir emek vardır. emeğin hakkını vermeden kullanırsan, bu o kişiye yada kişilere yapılmış bir saygısızlık olur. o kadar pahalı olmasın v.s. gibi şeyleri bahane etmek kolaya kaçmaktır. bir şey ürettiğinizi düşünün, o kadar emek harcamışsınız ve bunun karşılığında maddi olarakta bir şey kazanmak istiyorsunuz (-ki bu gayet normal) bir fiyat koyuyorsunuz (sonuçta işi yapan sizsiniz, istediğiniz fiyatı koyabilirsiniz) derken pat çalınmış. yapılan şey hırsızlıktır. ahlak denilen kavram bizi bu tip olaylardan uzak tutabilir. üzgünüm ki inanı da(çalmak günah hani ya dinlerde) çalıyor, inanmayanı da (etik kurallarım var diyenler bilhassa) çalıyor. bir yolsuzluk olduğunda kıyamet koparanlar kendileride çalmasınlar lütfen!
  psk34
 2. gelir eşitsizliğine de hayır kardeş, dediğimdir. onu nasıl yapacağız?

  edit: steam ve spotify kullanıcısı olarak söylüyorum bunu. önce adil olunacak. şüphesiz ki kazıktan vazgeçmemekte ısrar edenler, korsana hayır demeye devam edeceklerdir.
 3. korsan kısmının içine e-kitapları özellikle meritokrasi servisini sokarsanız kavga ederiz. basılı kitap 20 lira e-kitap 18 lira, beyim nasıl iş bu? diğer kısımlarda tabi ki korsana hayır.

  müzik---> spotify/apple music
  oyun---> steam
  film/dizi---> netflix (biliyorum ülkemizde daha çok yolu var ama iyidir)
 4. ekşi şeyler denen, ekşi sözlük uygulamasına verilen tepkidir aynı zamanda. telif ödemeden sormadan kullanılması v.s. bunu unutmamak gerekir.
  psk34
 5. korsan olayında problem emeğin çalınmasıdır. bunun hırsızlık olmadığını söylemek emeğe saygısızlıktır. bir kişi maddi manevi zarara uğruyorsa evet bunun adı hırsızlıktır. kimse kendini avutmasın. dünyanın her yerinde bu böyledir.
  psk34