• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
köşeyi dönen adam - atıf yılmaz
abd'deki amcasından kendisine büyük bir miras kaldığı haberi üzerine fakir odacı adem (kemal sunal) birden mahallesinde ve çalıştığı yerde günün adamı olur.o zamana kadar kızı şükran 'ı (meral orhonsay) vermeye razı olmayan babası (ali şen) adem'in kayınpederliğini kabul eder.bir süre sonra amerika'dan miras gelir.ancak sandığın içinden çıkan bir eşektir.bunun üzerin mirastan beklentisi olanlar ademe sırt çevirirler, adem de onlara oyun oynar.
  1. 1978 yapımı, başrolünü kemal sunal'ın oynayıp atıf yılmaz'ın yönettiği türk filmidir.

    aslen, müjdat gezen'in yazdığı "eşeğin içindeki elmas" adlı kitaptan uyarlamadır. film, tam bir alt sınıf mensubu olan ve çevresindeki herkes tarafından ezilen adem'in amerika'daki amcasından miras kalan eşeği çevresinde geçmektedir. kara komedi ile kaplı, tamamen sol propaganda filmidir. 1978 yılında, memlekette sola öcü gibi bakıldığı yıllarda bu filmin sansür kurulundan geçip yayınlanmış olmasını hala anlayamam.

    içinde dünyayı da etkisi altına alan erotizm furyası etkisi ile az olmayan miktarda erotik sahneler bayındırır. bununla birlikte, %100 sansursüz hali gözümüzün içine sokula sokula gösterilen sol, hatta devrimci sloganlar ile doludur. öyle ki; film, ulusal kanallarda hiç gösterilmeyen finalinde adem içinde bulunduğu açmaza çözüm ararken (kendisine, "kime inanacam? neye güvenecem?" sorularını sorarken) kendisini o sırada yanından geçmekte olan ve bağıra bağıra 1 mayıs marşı'nı söyleyen grubun arasına bırakarak biter.

    doksanların başı olması lazım, o zaman 60'lı yaşlarda olan rahmetli anneannem ile bu filmi seyrediyorduk, ben katıla katıla gülüyordum. film hepimizin bildiği finali olan "eee? bok nöbeti kimde?" repliği ile sona eriyordu. anneannem bir anda dönüp bana demişti ki "evladım bu film böyle bitmiyordu, sonunda milletle şarkı söyleyerek yürüyordu şaban" demişti. ben hiç anlam verememiştim. yıllar sonra gördük tabii, demek ki o yaşlarda ben dahi sansüre maruz kalmışım.