• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
köstebek - john le carre
"köstebek casusluk romanları içerisinde bir klasiktir ve soğuk savaş döneminin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilir. tam ortaya yerleştirilmiş kimsenin fark etmediği ama herkesin gördüğü bir tuzaktır; casusluk literatürüne girmiş, yerleşmiş bir olgudur. örgüt içindeki köstebek avı sırasında ingiliz istihbarat örgütü nam-ı diğer sirk'in iç çatışmalarını, hesaplaşmalarını, müthiş entrikaları, devletler arası değiş-tokuşları, üstte ve altta var olan ilişkileri, stratejileri anlatır.

birbiri ardına gelişen ve birbirini saran kurgusuyla farklı farklı hayatların içine giren-çıkan, hem istihbarat içine bir yolculuk hem de insan psikolojisi üzerine derinlemesine bir analizdir. işte john le carré'nin sırrını oluşturan şey: olağanüstü bir dünyanın çevresindeki gerçek hayatlar... ne gözünden ateş çıkaran adamlar ne de kayaları yerinden oynatan ajanlar, hepsi gerçek, bire bir, duygularıyla var olan kanlı canlı insanlar..."
  1. orjinal adı "tinker, tailor, soldier, spy" olan john le carre harikası. george smiley'in sirkten emekli olduktan sonra geri dönüşünü anlattığı üçlemenin ilk ve en başarılı kitabıdır. le carre bu kitapta da karakterlerin ruhsal durumunu inanılmaz güzel verir. filme de çekilmiştir ve bence gayet başarılıdır.