• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.24)
kötü kedi şerafettin - mehmet kurtuluş
sıradan bir mart sabahı şerafettin, kadim dostları fare rıza ve martı rıfkı ile akşam için mangal hazırlığı yapmaktadır. ancak gün içinde başına gelmedik kalmaz, babası tonguç tarafından evden kovulacak, düşmanlarının saldırısına uğrayacak, baba olduğunu öğrenecek, ilk kez aşık olacak ve başına bir sürü olay gelecektir. yine de bütün bunlar olurken akşam o mangalı yapmaya kararlıdır.
(sinemalar.com/film/231842)
 1. büyüklere özgü animasyon yapayım derken güzel bir konuyu küfürle heba etmiş, adam akıllı tek bir espri bile içermeyen animasyon filmi. evet, belki 20 yıllık bir karakter, belki türk sineması için önemli bir adım ancak bu her 10 kelimenin 4'ünün küfür olmadığı anlamına gelmiyor. filmden çıktıktan sonra aklınızda gülecek belki 1 belki 2 şey kalıyor.

  uzun yıllar recep ivedik'i eleştirenlerden birisi de bendim. kaba, tutarsız bir insan modelinin insanlara kötü örnek olduğunu düşünüyorum. ancak yine de göz ardı edilmemesi gereken bir zeka çalışması vardı recep ivedik'te, zekice espriler. kaba, uygunsuz vs. olabilirlerdi ancak yine düşünülerek yapılmışlardı.

  bu filme gidin, izleyin, 1 2 saat gülün, eyvallah. ancak bir film güldürdü diye iyi midir diye sorun.

  ve şunu da söylemek istiyorum, görüntüler gerçekten çok iyiydi. en başta kameralarla çekilmiş bir görüntü izliyorum sandım.
 2. ilkokul çağımda abimin mizah dergileriyle tanıştım bu anarşist pislik kediyle...

  küfür konusunun eleştirilmiş olması, izleyicinin aslına uzak kalmasından kaynaklanıyor. yıllar önce animasyon filmi yapılacak dendiğinde, aslına tam anlamıyla sadık bir film yapılamayacağını düşünmüştüm.

  şeronun şirreti tam anlamıyla yansıtılmayıp, biraz yumuşatılarak anlatılmış. en basitinden tonguç'un, şero'nun babası olduğuna dair bir ayrıntı yok mesela,

  çizer'in kedisi pırtak'ın ölümü o kadar basit değildi benim hatırladığım kadarıyla,

  şero, biraz mahalle abisine evrilmiş olmasına karşın sinemada izlemek güzel bir duyguydu...
 3. "tecavüze uğrayan birine "komik miydi?" diye sorar mısınız? sorulmaz elbet!.. ancak medyada, sinemada, sosyal medyada tecavüzün "mizahmış" gibi kullanılmasına çok sık rastlıyoruz."

  "evet tecavüz mizahının erkekler üzerinde bir etkisi var."

  kötü kedi şerafettin filmi "tecavüzün mizahı olur mu?" tartışmasını da yeniden gündeme getirdi. medyadaki cinsiyetçiliği teşhir etmek ve okurlarını da bu çabaya dahil etmek amacıyla kurulmuş cinsiyetçilik karşıtı bir mücadele platformu olarak kurulan cinsomedya ile kadın gazetesi olarak yayınını internette sürdüren kazete sitelerindeki yazıları paylaşmak istiyorum.

  gülüp, eğlenirken neye gülüp eğlendiğimiz de önemli değil mi? sinema filmi, bir kaç saatte tüketilecek bir 'nesne' midir yalnızca?
 4. bülent üstünün 1996 l-manyak dergisinde yarattığı efsanevi seriden oluşturulan bir seçkinin sinema filimi.bu filimi doğru bir şekilde yorumlayabilmek için bu seri hakkında biraz daha bilgi gerekiyor bence filimi izlemek yeterli değil taktir edersiniz ki bu bir uyarlama. şerafettin yarı insan yarı kedidir. babası tonğucun mastürbasyon yaptıktan sonra ortaya saçılan spermine oturan dişi bir kediden dünyaya gelmiştir(bu kısmı beyaz perdeye aktarmak sanırım yürek ister). ayrıca 7 kişi tecavüz ettikleri dişi bir kediden tacettin adında bir oğlu olur. türkiye sınırları için oldukça punk bir karakter.böyle bir karakterin neden küfür ettiğini sorgulamak oldukça yersiz.
  sato
 5. gişede istediği başarıyı yakalayamamış film. an itibariyle dördüncü haftasında 356.865 kişi tarafından izlenmiş. on yıllık emek. türk halkı böyle filmleri hak etmediğini gösterdi. şimdi kaliteli animasyon filmi yapmak isteyen insan yapımcı ve yönetmenler bu işten uzak duracak. seyirci ise kaliteli işler neden yapılmıyor ya diye konuşacak. biz recep ivedik'i hak ediyoruz.
 6. asklepios26eses adlı youser'a tamamen katılmak ile birlikte, herkes kendine yakışanı izliyor, dinliyor diye düşündüğüm filmdir.

  şerafettin gerçekten teknik anlamda da çok başarılı bir filmdir. insanlar çoğu zaman filmleri gişe için yapıyor gibi görünse de filmin şu andaki izlenme sayısı sanıyorum kendisini kurtarmıştır. ve bizim gibi, bu tür kaliteli yapımları beğenecek insanlar için film yapmalarını sağlayacak tek şey zarar etmemektir. çünkü herkes dengi izlesin diye sinema filmi yapar bizim sektörde. her ne kadar bazı uyanıklar her kesim izlesin diye yırtınıp saçma sapan şeyler çekse de hal böyle değildir. recep izleyen ne yazık ki izleyecek.. fakat biz de bu tür yapımları izleye izleye kendimiz için yapılmış olduğunu bildiğimiz ürünleri arttıracağız.
 7. her ne kadar iyi ya da beklenilen gişeyi yapamamış olsa da türk animasyon tarihinde milat olmuş bir yapımdır. aynı kategoride bundan önceki eserler de sonra yapılacak eserler de kötü kedi şerafettin-insan mıyız ulan biz ile karşılaştırıldıktan sonra yorumlanacaktır. animasyon açısından çıtayı çok yükselten bir çalışma olmuş, emeği geçen herkesin eline sağlık.

  bu girizgahtan sonra minimum spoiler içeren bir şeyler yazmaya çalışayım film hakkında. senaryo olarak objektif yorumlamam çok zor, çünkü fanatik okuyucusu olduğum bir çizgi roman. bunu yazma sebebim sevdiğim bir eser olduğundan dolayı savunuculuğunu yapacağımdan değil, yanlış anlaşılmasın. anlatmaya çalıştığım; ilk defa sinemada karşılaşan bir kişinin açısından bakamadan yorumlayacak olmam.

  yıllarca okuduğumuz hikayelerden çok büyük farklılıklar olmadan, ufak dokunuşlarla yumuşatılmış bir hikaye olmuş. senaryodaki gedikler ilerideki yapımlarda çözülemeyecek kadar uçsuz değil. yalnız akış ve aksiyon olarak oldukça iyi gitmişler. hatta tehlikeli bir yoruculuk bile içeriyor olabilir seyirci için. seslendirmeler konusunda kişisel görüşüm özellikle uğur yücel’in doğru isim olmadığıdır (yanlış anlaşılmasın kötü demiyorum.), ahmet mümtaz taylan’ın da karaktere tam anlamıyla oturmadığını hissettim ama şero karakteri için daha fırlama bir ses bekliyordum, okan bayülgen iyi bir alternatif olabilirdi mesela. ayrıca yekta kopan’ı film boyunca duymak istemedim desem yalan olur.

  bülent üstün şero’yu ilk yarattığı yıllarda dergiye giden bir amatördüm, az biraz oradaki muhabbetleri takip ederdik tabi amatörlüğün verdiği o hevesle. karakterleri yaratırken ileride bunun animasyonunu yaparız, modellemesi kolay olsun-hareket ederken tutarlı olsun hesabıyla başlamadı bu işe. hatta bu animasyonunu yaparız fikri, ilk birkaç ayda okuyucudan mükemmel bir tepki aldığından dolayı konuşulmaya başlanmış söylediğine göre. zaten şero öyle bir karakter ki mahallenin bıçkın tiplemelerinin hepsinden biraz almış, üzerine süper kahraman tohumu serpilmiş gibi. bizim memleketten öyle kusursuz süper kahraman çıkmaz; saçlar jöleli, kaslı-yakışıklı falan. bizden çıkacak süper kahraman budur. az biraz serseri ama delikanlı, mükremin çıtır da bu tarz bir karakterdi mesela, dünyayı kurtarmıyordu ama dostunu da satmıyordu.

  animasyona bir parantez açarak istanbul modellemelerini yapan ekibi ayrıca tebrik ediyorum. kusursuz bir çalışma olmuş. filmin ekibi zaten kalabalık değil ancak modelleme ekibi daha dar, ancak yetenekleriyle nicel eksikliklerini kapatmışlar resmen.
  filmin içerisinde ufak tefek viral reklamlar var. bu reklamların dozu çok iyi ayarlanmış. cem yılmaz’ın son filmindeki gibi; ‘bu filmi pepsi için yaptım.’ havası yok. eşya varsa o marka, araba varsa öbür marka kullanılmış sadece. al bu marka telefonu kullan, kamerası çok iyi, demiyor hiç bir yerde.

  genel olarak memleketten böyle bir yapım çıktığı için gurur duymamız gerekir. bir kez daha emeği geçen herkesin ellerine sağlık.
 8. şero'nun çizgi romanlarını çok seven ve okuyan biri olarak bayıldığım, izlemeye kıyamadığım film. seslendirme, görseller çok iyi. büstün'ün hayal gücüne zaten söylenecek söz yok. umarım devamı gelir.
 9. bir çok sinemada vizyona girmeyen, çizer bülent üstün'ün filmin internete falan düşmeyeceğini açıkladığı. şehrinizdeki sinemalara gelmeyen izlemek istenilen filmin nasıl izleneceği konusunda açıklaması olmayan. animasyon filmi.
 10. film bekledigimden cok cok daha guzeldi. istanbul sokaklarini gercege oldukca yakin bir sekilde animasyona aktarmislar. kufurler de cok guzeldi be, kufretmek acayip yakisiyor serafettine. lakin giseye yönelik bir film oldugunu dusunmuyorum. kotu kedi serafettini aslina sadik kalarak sinemaya uyarladiginizda bundan bir cocuk animasyonu gibi (ice age, madagaskar vs.) gişe beklemek manasiz. bortu bocek sevgi dostluk aile temali bir animasyonu bu kalitede yaparsak o zaman gisede de bir basari elde edilebilir diye dusunuyorum.