• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
Yazar tom robbins
kovboy kızlar da hüzünlenir - tom robbins
oyunculuk uçarılık değil bilgeliktir" diyen, paradoks ve çelişkiler üzerine kurulu oyuncul romanların yazarı tom robbins, başyapıtı sayılan kovboy kızlar da hüzünlenir’de kendine özgü neşeli üslubuyla karşı-kültürün sözcülüğünü yapıyor.1970’lerin hippi kültüründen esinlenen uçuk ama eleştirel bir hikâye anlatılıyor bu kitapta. aşktan cinsel özgürlüklere, siyasi isyandan hayvan haklarına kadar pek çokkonuya değinen ve bedene, doğaya, dine, hayata dokunan, dilin sınırlarını zorlayan kovboy kızlar da hüzünlenir 1993 yılında gus van sant tarafından sinemaya da aktarıldı.sissy hankshaw kocaman bir başparmakla doğmuştur. bu sayede çok iyi otostop yapabildiğinden bütün ülkeyi dolaşır. sonra model olmaya karar verir. "kontes" lakaplı bir transseksüel için çalışırken reklam filmi çekimleri için kaliforniya'ya gider ve orada kovboy kızlarla tanışır. bu kızlardan kafa dengi bonanza jellybean ve ii. dünya savaşı sırasında japonlar için amerika’da kurulan bir toplama kampından kaçmış the chink ile birlikteyeni bir hayat kurmaya çalışır. ama dikkat, amiplerden uzak durun çünkü “kesin olan bir şey var ki o da, amipler durmaksızın bölünerek çoğaldıkları, sahip oldukları tüm özellikleri aktardıkları ve kendilerinden hiçbir şey kaybetmedikleri için dünyaya gelen ilk amip bugün hâlâ hayatta. ister dört milyar ister sadece üç yüz yaşında olsun, bugün hâlâ bizimle beraber”.vahşi batı’nın yalnızca kızlar tarafından işletilen çiftliği rubber rose’a hoş geldiniz... şu o özel romanlardan biri, sihirli, sıcak, komik ve çılgın, yanınıza alıp uzaklara, günbatımlarına gitmek isteyeceğiniz.thomas pynchon
 1. tom robbins'in absürt, eğlenceli ve oyuncul kitaplarından biridir. 1976 yılında yayınlanmıştır ve "kült roman" kategorisinde değerlendirilmektedir. her ne kadar sinemaya uyarlansa da söz konusu film, kitabın başarısını gösterememiştir.

  kitabın ana konusu devasa başparmaklara sahip olan sissy'nin zamanla otostop kraliçesi haline gelmesi ve bu esnada hayatın ona getirdikleridir. tom robbins bu romanında da tuhaf kavramını bizlere anlatıyor. bir insan nasıl olur da bu saçma kavramdan bu kadar yaratıcı bir kitap yazar sorusunu akla kazıyor.

  kitap aslında tuhaf ve oyuncul bir sistem üzerine işliyor gibi görünse de altında yatan olaylar ve akımlarla okuyucuları farklı açıdan bakmaya itiyor. "ucube" kavramını şekillendiriyor ve farklı olanın dışlandığı, herkesin tek tipleştirildiği kültürlere sağlam eleştiriler getiriyor. "ucube" olmanın bu dünya düzeni içinde aslında olunması gereken nokta olduğunu anlatıyor.

  kitap içinde yer alan canlı, cansız ve diğer her türlü kişi ve şey özenle ve tuhaflıkla seçilmiştir yazar genellikle oyun tarzını benimsediği için karakterlerine de bu davranışını yansıtmıştır.
  teknik olarak ele alırsak; betimlemeleri, kelimelere farklı anlam yüklemeleri, imaları ve kendi yeni kelimelerini ortaya koyması da büyük bir başarıdır.

  sonuç olarak tuhaf bir roman olmakla birlikte aslında bir yol romanıdır ve kitap boyunca siyaset, aşk, cinsellik, devrim ve felsefeye açılan geniş bir yol vardır.
 2. "insanlığın büyük bir kısmının beyni erimiş balmumu gibidir. üzerine bir iz bırakıldığında siz değiştirene kadar kendiliğinden değişmez. şekillendirilebilir ama kendini şekillendiremez. politikacıların ve halkla ilişkiler uzmanlarının kötü niyetlerine alet ettikleri bir özelliktir bu."