• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
kral fare - china mieville
china miéville, ingiliz bilim kurgu/fantastik edebiyatının yükselen genç sesi. romanları büyük yankı yarattı, bilim kurgu alanında pek çok ödüle değer görüldü. yordam kitap, miéville'in romanlarının yayınına ilk romanı kral fare ile başlıyor... londra'nın karanlıklarında bir şey kıpırdanıyor; kan ve tuğla tozuyla kendi alanının sınırlarını belirliyor. birileri, saul'ün babasını öldürüyor ve suçunun cezasını çekmeyi saul'e bırakıyor. ancak kentin atıkları arasından çıkan bir gölge, cezaevindeki hücresine gizlice girerek saul'ü özgürlüğüne kavuşturuyor. bu gölgenin adı kral fare.londra'nın görünen yüzünün arkasındaki gece dünyasında, kanalizasyonlarda ve varoşlarda, kokuşmuş mekânlarda dolaşarak, saul, gerçek kişiliğini bulmak zorunda. garip cinayetler şehrin üzerine bir lanet gibi çöküyor. gizemli güçler bir gösteriye hazırlanıyor. arka planda, arka sokaklarda gümbürdeyen davul ve bas. saul tuhaf mirasıyla yüzleşiyor; güney londra'nın tehlikeli alanlarında, karanlığın göbeğinde, jungle'cı kitlesi'nin toplanma mekânlarında. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. mieville'in ilk romanı kral fare londra'da geçen tuhaf kurgu türüne giren kısa ama iğreç bir kitap. neden iğrenç? çünkü farelerden hoşlanmıyorum. küçükken jerry'den nefret eder tom'un tarafını tutardım. büyüdüm ama o nefret hala geçmedi sanırım hiç geçmeyecek, neyse.

    kral fare, yazarın ilk romanı olmasından mütevellit acemilikler var. karakterler hiç bir hissiyat uyandırmıyorlar. hele bu jungle'cı kitleyi anlayamadım. fakat müzik yapan bir grup insan hikaye için lazım olunca tercih bu yönde yapılmış gibi duruyor.

    hikaye ise ilginç ama nefes kesici, vay anasını dedirtecek bir şey yok. eski bir masalın, daha karanlık bir şekilde, modern çağa farklı bir kurgu ile uyarlanmış bir versiyonuydu. her ne kadar kral fare mieville'in ilk romanı olsa bile -ilk romanı olduğunu daha önce söylemiş miydim?- diğerlerini okuyanlar bilir her kitabında kurgusal veya gerçek bir şehri merkez alan hikayeler yazmayı seviyor desem sırıtmaz. bu kitapta ise londra'yı kulanıyor. kanalizasyonları, çöplükleri ve çatıları ile hiç görmediğim londra şehrini tura çıkıyorum. iyi yazılmış bir şehir turuna hayır demesem bile hep aynı tempoda devam eden hikaye insanı bazen kendinden itiyor. -inişli çıkışlı kitapları severim.- kral fare sabit tempoda seyreden bir kurguya sahip ve heyecanlamadan veya sabırsızlanmadan kitap başlayıp bitiyor.