• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
kralların yolu - brandon sanderson
son issızlık'tan önceki günlerin özlemini çekiyorum.
elçiler'in bizi terk etmesinden ve parlayan şövalyeler'in bize karşı dönmesinden önceki çağın. dünyada hâlâ büyünün ve insanoğlunun kalbinde de onurun olduğu zamanın...
dünyayı ele geçirdik ve sonra da onu kaybettik. görünüşe göre insan ruhu için hiçbir şey zaferin kendisinden daha zorlu değil.
yoksa o zafer, en başından beri bir aldatmacadan başka bir şey değil miydi? onlar ne kadar zorlu savaşırsa, direnişimizin de o kadar güçlendiğini mi fark etti düşmanlarımız? belki de ısı ve çekicin sadece daha kaliteli kılıçları mümkün kıldığını gördüler. ama çeliği yeteri kadar uzun bir süre boyunca bırakırsan, eninde sonunda paslanıp gider.
izlediğimiz dört kişi var. birincisi hekim, tıbbı bir kenara bırakıp içinde bulunduğumuz dönemin en vahşi savaşında bir asker olmaya zorlanmış. ikincisi öldürürken ağlayan bir katil, bir suikastçı. üçüncüsü yalancı; bir hırsızın kalbi üstüne bir âlimin cübbesini giymiş genç bir kadın. sonuncusu ise bir yüceprens, yani savaş açlığı tükenirken gözleri geçmişe açılmış olan bir savaş beyi.
dünya değişebilir. dalgabağlama ve kırıkkullanma geri dönebilir; antik çağların büyüleri tekrar bizim olabilir. bu dört kişi bunun anahtarı.
bir tanesi bizi kurtarabilir.
ve bir tanesi de bizi yok edecek.

“bir roman yazarının liderlik mekanizmasını ve sevginin insan kalbine nasıl kök saldığını böylesine etkili bir şekilde anlatması sık görülen bir durum değil. sanderson şaşırtıcı derecede zeki bir adam.”
orson scott card

“kitaba bayıldım. başka bir şey söylemeye gerek var mı?”
patrick rothfuss

the new york times çok satanlar listesi'nden
rüzgârın adı'nın yazarı
 1. sonsuz fırtınalarla dövülmüş roshar'ın öyküsü.
  gfy
 2. normalde bir kitabı bitirmeden yorum yapmak çok adetim değildir ama bu kitap için yapacağım.

  yemin ederim hayatımda ilk defa dijital olarak kitap okumak istedim. üç kilo kitap mı olur lan ? akılçelen yayınlar'ı brandon sanderson kitapları için seçmiş olduğu boyutu oldum olası sevmişimdir. 16x24 cm , en olarak daha geniş olan kitaplar her zaman daha çok hoşuma gitmiştir. ama arkadaş 3 kilo diyorum ya. gidip parkta okuyamazsın , çantana koysan ayrı bir hamallık. şöyle yatağa sırt üstü uzanayım , kitabı da ellerimde tutar okurum diyemiyorsun. ben mi çok güçsüzüm anasını satim ? keşke ilk kitap iki ayrı cilt olarak satışa sunulsaymış. aralıksız bir kaç saat okumak istediğiniz zaman çok rahat bir yerleriniz ağrıyor.

  kitapla ilgili yorum yapmak için ise çok erken , daha giriş bölümünü yeni yeni bitiriyorum. ama bu kadar yüksek puanlar alıp , bu kadar övgüyle bahsedildikten sonra inanılmaz bir beklenti var bende. hadi hayırlısı deyip , vücudumda ki ağrılar ile birlikte okumaya geri dönüyorum.
 3. kralların yolu , fırtınaışığı arşivi serisinin ilk kitabı. kitap başı bin küsür sayfa olacak , on kitaplık bir seri. şu an için orjinal dilinde üçüncü kitap beklenirken , bizler ikinci kitabı beklemedeyiz. güzel haber nedir ? ikinci kitabın çevirisi bitmiş , büyük ihtimal editör düzenlemesinde.

  ben bu kitaba geçmeden türkçe'ye çevrilmiş bütün brandon sanderson kitaplarını okudum. çünkü epik fantezi bütün kitapları cosmere adı verilen aynı evrende geçiyor. birbirlerine dair ufak ipuçları var.

  gelelim kralların yolu'na ; aman , aman , aman ... o ne mükemmel bir kitaptı yahu öyle ? o kadar seri kitap okudum ben bu kadar mükemmel bir açılış kitabı görmedim , tamam belki yüzük kardeşliği. brandon sanderson o kadar güzel bir dünya yaratmış ki , mitolojisi olsun , karakterleri olsun , dinler , ırklar , efsaneler .. o kadar çok ama o kadar çok şey var ki. hele gizem ? şu ana kadar okuduğum en sağlam gizeme sahip kitaplardan birisi , o kadar çok alt yapı var ki , çok fazla bilinmeyen ve çok üst düzey bir merak var. yani nasıl anlatsam ? büyük ihtimal bu seri brandon sanderson'un baş yapıtı olacak. kitaba başlarken çok beklenti içinde başladım ben. goodreads üzerinden 4.70 puan almış , bütün önemli fantastik edebiyat yazarları övgü ile bahsediyor ki sanderon geçmişim de var zaten , adamın elinden çıkan diğer eserleri okumuşum. korkum , beklediğimi bulamamaktı. hayatımda ki en güzel kitaplardan birisini okumayı bekliyordum çünkü. ve öyle de oldu , hayatımda ki en güzel kitaplardan birisini okudum.

  serinin son kitabının bu sene içerisinde çıkmasını temenni ederken size bu şaheser kitabı/seriyi şiddetle tavsiye ediyorum.

  benim garip alışkanlıklarım vardır. örneğin bir kitap okuyorsam , elli sayfa olmadığı sürece sigara , yemek , lavabo molası mümkün değil vermem. evet çişimi tutarım yinede o kitabı kapatmam. kitabın finaline geldim , son iki yüz sayfa civarı. 10 sayfa da bir sigara yakmaya başladım ben. arkadaş bir serinin ilk kitabı için , bu kadar mükemmel ötesi bir son yazılabilir mi ? her yeni bir şey öğrendiğim de kalkıyorum bir sigara yakıyorum , iki üç tur atıyorum geri gelip okumaya devam ediyorum.

  cosmore konusuna gelecek olursak açık açık olarak bahsedilen ilk kitap. kitap bitince biraz wiki araştırması yaptım ve bulduklarım karşısında şoka girdim. bir zihin bu kadar zeki ve güzel olabilir.

  brandon sanderon için diyorlar ya fantastik edebiyatın yeni prensi diye , harbiden öyle bu adam. bu seri bitince de krallığını ilan eder artık.