• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
kreutzer sonat - lev nikolayeviç tolstoy
tolstoy’un en çok okunan ve tartışılan bu eseri, yayınlandığı ilk yıllarda hemen her ülkede sansürün tehdidiyle karşılaşmıştı. romanın başkişisi pozdnişev, uzun bir tren yolculuğu sırasında kompartıman arkadaşına, hayatının ve evliliğinin umutsuz, trajik öyküsünü bir tür "itiraf" gibi anlatır. tolstoy kendi metnine getirdiği yorumda, evlilik kurumunda kadın erkek ilişkisini ele aldığını söyler. evliliğin devamı için yalnız evlilik öncesinde değil evlilik sırasında da "cinsel aşk"tan kaçınmak şarttır. çünkü tolstoy cinsel aşkı, tanrı’ya ve öteki insana duyulması gereken sevginin engeli olarak görür. bu onun ideal din anlayışının önemli bir dayanağıdır. (kaynak: kitapyurdu.com)
 1. kitabın ilk 10 sayfasını 3 günde geri kalan yaklaşık 110 sayfayı tek seferde sabaha kadar soluksuz okudum. tolstoy'un bu kitapta aşılamak istediği fikirlere ne kadar katıldığım tartışılır ama merak ögelerini sonuna kadar diri tutan, etrafınızdaki evlilikleri daha doğrusu evlilik kurumunu sorgulattıran, çarpıcı bir roman. anlatım ve betimlemeler son derece başarılı hatta kitabın sonsözüne gelene kadar kelimeleri okuduğumu fark etmiyordum, film izliyordum sanki. çok sık kitap okumayan biriyim ve bu romanı da bir arkadaşın önerisiyle dünya klasiklerine olan "kesin sıkıcıdır." ön yargımı kırarak okuduğumu belirtmek isterim. bundan önce okuduğum (bkz: yeraltından notlar - fyodor mihailoviç dostoyevski) ve bu kitap ile en azından doyana kadar dünya klasikleri * okumak istiyorum.
  bguem
 2. tolstoy'un yaşamının son döneminde kazandığı yeni ahlak anlayışını yazıya döktüğü, kadın - erkek ilişkilerinin belkide acımasız bir şekilde değerlendirildiği, kısa ama çok etkili eser.

  shopenhauer etkileri büyüktür eserde.
 3. !---- spoiler ----!

  müzik kendimi, gerçek durumumu unutturuyor bana. kendimin olmayan, bambaşka bir dünyaya götürüyor beni. müziğin etkisi altındayken gerçekte hissetmediğim şeyleri hissediyormuşum, anlamadığım şeyleri anlıyormuşum, yapamadığım şeyleri yapıyormuşum gibi geliyordu bana.

  !---- spoiler ----!
 4. tolstoy'un son okuduğum romanı. ikinci el almıştım kitabı, hatta sayfasını az bulduğumdan okumaya hemen başlamamamıştım. tolstoy'un evlilik, müzik ve kadınlar üzerine yazdığı bir roman. aynı zamanda kendisinin son yıllarının haleti ruhiyesini anlatır derler. insan davranışları ve karakterlerini tasvir edişi her zamanki gibi mükemmel. bir trende geçer roman ve yol boyu çay içerler o kadarını söyleyeyim.