1. her cinayet silahla, bir materyalle veya zehirle işlenmez. iz bırakmayan ya da çok sıkı toksik tetkiklerden sonra ulaşılabilen hayvansal zehirler bilenler tarafından çokca kullanılmıştır. kriminoloji tarihinin zor çözülen vakalarıdır. yılan, akrep vb gibi zehirli olduğu bilinen hayvanların dışında bazı hayvanların zehirleri de kullanılmıştır.

  literatürden bir kaç örnek vermek gerekirse akla ilk gelen 2009 ispanyanın batısındaki bilinen bir lokantada yaşananlardır. buranın sahibi bayan bayan vicente iki gün içinde yemek yiyen tüm müşterilerinin zehirlendiği için polis tarafından tutuklanır, yapılan analizlerde müşterileri zehirleyen yemeğin 22 euro’luk balzamik soslu ve mantarlı deniz tarağı salatası olduğu belirlenir.
  bayan vicent deniz taraklarını ucuz olsun diye anlaştığı bir balıkcıdan temin ediyordu. balıkcı
  avlanmanın yasak olduğu forrel limanından deniz taraklarını avlıyor ve bayan vincente satıyordu.
  forrel limanı’ndaki deniz taraklarının tehlikeli olmasının nedeni, içlerinde pseudo-nitzschia türü diatomların birikmesidir. bu diatomların ürettiği domoik asit, yutulduktan 24 saat kadar sonra memeli canlılarda kusma, bulantı, ishal, karın ağrısı, başağrısı, oryantasyon bozukluğu, görme kaybı ve miktara bağlı olarak, hafıza kaybı, yaşlı ve çocuklarda ölüme neden olur.

  diğer bir vaka japonyada gerçekleşir. japonların ünlü bir tiyatro oyuncusu mitsuguro bando arkadaşlarıyla kyoto’nun tanınmış balık lokantasının birine gittiler ve fugu saşimi ( balık ciğeri) ısmarladılar. yemeği yedikten sonra bando zehirlenerek ölür. balık lokantsının sahibi bu olaydan sonra harakiri yaparak intihar eder.

  balon balığı, kirpi balığı da olarak bilinen fuga balığındaki tetrodotoxin maddesi siyanürden daha etkilidir. bu madde denizden çıkan her üç fuga balığının birinde bulunur. özellikle derisinde, karaciğerinde depolanır. tetrodotoksin’in panzehiri hala bulunamamıştır.

  bazı cinsleri zehirli olan diğer bir hayvanda kurbağadır. çok sayıda kurbağa, güçlü nörotoksinler sentezler, düşmanlarını felç eder, nefes almalarını imkansız hale getirir. eski dönemlerde güney amerika’nın yerlileri, brezilya’nın yağmur ormanlarında yaşayan parlak renkli phyllobates’ cinsi kurbağalarının salgıladığı sıvıyı, mızrak uçlarına sürüp avlanırlardı. pumiliotoksin maddesi ölüme sebebiyet verir.

  californiada yaşayan biyolog rayn davis 2010 yılında sevgilisiyle evlenmek için bir plan yaptı. karısından boşanırsa hayat sigortasından yararlanamayacaktı. ona evde yemek hazırladı ve rosto yaptı. üzerine araştırma yaptığı laboratuvardan phyllobates terribilis denilen bir kurbağanın deri bezlerinde bulunan batrakotoksin maddesinden aldı ve rostoya kattı. bu bayan davis'in son yemeği oldu. otopside çıkan madde doğrultusunda laboratuvarda araştırma yapan polis bu kurbağaya rastlamadı. kocadan şüpheleniliyordu ama delil yoktu. çöpü arayan polis çöpün boşaltışmış olduğunu gördü. caddedeki büyük çöp konteynırı arandı ve suçlu kocaya ait enjektör bulundu.

  türkiye'de bilinen bir böcek türü vardır. her yerde bulunur. ismini yazmayacağım bu böceğin kafa kısmı da bir çeşit toksin içerir.