• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar ahmet altan
kristal denizaltı - ahmet altan
itiraf edeyim ki, ilişkiler içinde en çok hastalıklı olanları severim, ateşimin yükselmesini, sayıklamalarımı, kâbuslarımla hayallerimin birbirine karışmasını, en dokunulmaz yerlerimde hissettiğim sızıları, hastalığının bütün kıvrımları hastalığımın bütün kıvrımlarıyla öpüşen bir kadınla denizaltıma binip çıktığım yolculukları, solgun bir sabah vakti insanların arasından ayrılışımı. hiçbir yere gitmeyen bir denizaltının içinde, hiç kimsenin gitmediği yerlere gitmeyi. birçoğumuz çıktık bu yolculuğa. evet, sevdiğimiz hasta biri. evet, bu ilişki hastalıklı. ama bunun ne önemi var, hastalıklarımız birbirini tutuyorsa, öpüşen dudaklar gibi değiyorsa hastalıklarımız birbirine. hangi sağlıklı ilişki benim gördüğüm rüyaları görebilir ki, hangi sağlıklı ilişki böyle sancıyabilir ki. ateşlerle yanarak, sancılarla kavrularak, çılgın rüyaların içinde kıvranarak, kristal denizaltıda hastalıklı ilişkilerin içinde seyahatlere çıktım. gezdiğim sıcak sahillerin büyücüleri bana hep aynı şeyi söyledi: önemli olan onun sana uyması değil, önemli olan onun hastalığının senin hastalığına uyması. dolaştığım tarih sayfaları aşk bölümlerinde hep "hastalıklı" ilişkileri anlatıyordu, kayda geçmeye değer olarak yalnızca onları bulmuştu. brahms, clara schumann'a böyle tutulmuş; yesenin, isadura duncan'a hayatını böyle armağan etmişti.
  1. güzel şeylerden bahsetmiş ama güzel bahsedememiş. okudukça fark ettim ki kitabın tek sevdiğim yönü bahsettiği olaylar; yaşanmış büyük (ve hastalıklı) aşklar.

    ilgi çekici karakterler, yaşananlar ilgi çekici ama ahmet altan'ın bunların üzerine söylediklerini ilgi çekici bulamadım.