1. 24 aralık 1865 abd'de tennessee'de kurulan siyahi karşıtı aşırı faşist terör örgütü. amerikan iç savaşı sonrasında siyahilerin kazanmaya başladığı haklara, özgürlüklere ve siyah - beyaz eşitliğine karşı çıkmışlar. bi de bunlar beş portakal çekirdeğini zarfın içine koyup kurbanlarına yollarlar, öldüreceklerini bildirirler. hikayesi de vardı bunun.
 2. bu örgüt, siyahileri hiç sevmez. ilginç de şapkaları vardır artık adı ne hikmetse. ırkçılardır anlayacağınız, zaten belirtilmiş. benim fikrimi soracak olursanız, bunlar babadan oğla nesil galiba diye başlar, devam eder.
 3. 24 aralık 1865 de amerikanın tenesee eyaletinde siyahilere karşı aşırı sağcı gizli bir örgüt olarak kuruldu. liderleri büyük büyücü olarak bilinen nathan bedford forrest, yüzbaşı john c. lester, binbaşı james r. crowe'dur
  örgütün amacı iç savaş sonrası siyahilerin kazandığı haklara ve özgürlüklere karşı çıkmak ve beyaz ırkın siyah ırktan daha üstün olduğunu kanıtlamaktı. siyah ve beyazların eşit olma fikrini redediyorlardı.
  bunun için şiddete yönelmişlerdi. siyahilerin yok olması gerekiyordu. siyahilere saldırmaya, evlerini yakmaya ve öldürmeye başladılar.
  özel tasarlanmış üçgen koni şeklinde başlıkları ve giydikleri kostümlerle korku salıyorlardı. kostümlerini özel olarak tasarlamışlardı. böylece korkunç ve ürkütücü olacaklardı. bu özel elbiselerini ayinlerde giymek zorunluydu yapacakları eylemler öncesinde açık alanda toplanan klan üyeleri ayinlerinde haç yakma ritüeli yapıyordu. ortaya büyük bir haç yapılıyor tüm klan üyeleri ellerinde meşalelerle etrafında daire oluşturuyor ve aynı anda haçı ateşe veriyordu. ayin sonunda hedef seçtikleri siyahileri katlediyorlardı.

  1920'li yıllarda artık kadınların da klana katılmalarıteşvik edildi. kadınlar klana alındılar ve görevlendirildiler. örgüt kadınlardan sonra çocukları da klana dahil etti. böylece siyahilere yapılan baskının boyutu artmaya başladı.

  örgüt siyahilerin üst düzey görevler almasını önlemek için 200 kadar cumhuriyetciyi ormanlık alanlarda katletti. hepsini toprağa yarıya kadar gömüp bıraktılar. bu olay siyahilerde büyük korku yarattı. bu tip ayinlerde 2000 siyahi öldürüldü. yaralı olarak kurtulan olmadı.

  örgüt iki kere dağıldı ancak 1950 ve 1960 yıllarında tekrar toplandı. artık saldırılarının boyutu artmıştı siyahilerin yanısıra .yahudilere, göçmenlere, eşcinseller ve lezbiyenlere saldırmaya başlamışlardı.

  1970'lerden bu yana klan büyük ölçüde iç çatışmalar, davalar, bölünme ve yasalar karşısında zayıflamış ve kuruluş felsefesinin temel taşı olan ırkcılığı gizlemek, ve legal hale getirmek için "beyazlar için sivil haklar" " klan kardeşliği" gibi oluşumlara yönelmiştir.
  günümüzde 8,000 üyesi olduğu tahmin edilen örgüt faliyetlerini artık yerel bazda protesto gösterileri şeklinde gerçekleştiriyor.
 4. 1800'lerin sonunda kurulan ve hızla yayılan ırkçı örgüttür. kısaltması kkk’dir. bu örgütün önünü alabilmek için dönemin abd başkanı ulysses s. grant'in talebiyle enforcement acts adı verilen kanunlar çıkartılmış ve eyaletlerin siyahi vatandaşların haklarını korumaması halinde federal hükümete harekete geçme yetkisi verilmiştir. böylece örgütün ilk dönemi sona erdirilmiştir.

  örgütün yeniden yayılmasına sebep olan önemli olaylardan biri 1915 yılında d. w. griffith’in kkk’yi öven the clansman adlı kitaptan sinemaya aktardığı the birth of a nation* filmi olmuştur. 1930’lardaki düşüşüne kadar milyonlarca kişi kkk’ye katılmıştır. bu tarihten sonra üye sayısı ciddi anlamda azalsa da günümüzde first amendment sayesinde hala varlığını sürdürmektedir.

  (bkz: aryan brotherhood)
  (bkz: new black panthers)
  (bkz: westboro baptist church)
  (bkz: the most hated family in america - geoffrey o'conner)
  (bkz: america's most hated family in crisis - emma cooper)
  (bkz: skinhead)
 5. 1860'larda, konfederasyon eyaletlerinde kurulmuş olan gizli örgüt. beyazların siyahlarla eşit yaşamayı kabul etmemelerinden kaynaklanan anlaşmazlıklar sonucu kurulan örgüt, zencilere karşı yapılan sayısız şiddet eylemleri ve linç etme olaylarının baş sorumlusudur. 1960'lardan bugüne, içlerinde birçok amerikalı devlet adamının da bulunduğu örgüt, hala aktif durumda ve eski gücünü korumaktadır.
  pavk
 6. irkcidan da otedir bunlar isimlerini her duyduğumda aklıma direk beyaz kukuletalar gelmektedir.