1. kıkırdak diğer dokulara göre daha az kanlanan bir dokudur. o sebeple bu tür dış travmalar ile gelen patojenlere karşı daha savunmasızdır. hem enfeksiyon riski açısından hem de oluşacak enfeksiyonun tedavisinin zorluklarından dolayı hiç önerilmez.
 2. hem riske girip (ya delecek kişi işinin ehli değilse, ya ben o sırada başımı çevirirsem vb.) deldirip, hem de kapanmasın diye sürekli oraya küpe takmak zorunda kalmaktansa, canım çektiğinde şu tip küpeleri kullandığımdan yapmayı düşünmediğim eylem.
 3. ilk kulağım delindiğinde 3 aylıkmışım. geçen gün bir yerde denk gelmiştim de 6 yaşından önce doktorlar böyle bir şeye izin vermiyorlarmış. anneciğime sevgiler, saygılar.. *
 4. eğer tabancayla yapılıyorsa yanlış olandır.

  kıkırdak hassas bir bölge. iğne ile yapılan delim kıkırdağı gerçek manada "deler". ancak tabanca hassas bölgeye ani şekilde yapılan müdahaleden dolayı kıkırdağı "parçalar" ve bu yüzden yara geç iyileşir , neredeyse 1 yılda hatta. ayrıca makinanın temizlenmesi zor olduğu için tabanca delimi pek de sağlıklı değildir.

  onun dışında ilk hafta acır sonra da acımaz. bir yerinden darbe alırsa gözden yaş getirebilir. ama güzeldir.
 5. yaklaşık 10 senedir piercing var kulak kıkırdağında.
  işin tıbbi boyutu ile ilgili bir şey bilmiyorum ama tabanca ile delim sakıncalı.
  zira tabanca içine konulan küpeler sağlıklı yada ciltle uyumlu olmayabiliyor.

  ben iğne ile yaptırmıştım. hiç bir sıkıntı yaşamadım. tabii bu yaşanmayacak anlamına gelmiyor.
  öyle kuyumcuydu, bujitericiydi, ayaküstü dövme/piercing yaptıran yerlerden uzak durmalı. senelerdir steril ortamda dövme ve piercing yapan yerler var. bunlardan biri tercih edilmeli öncelikle.

  bir de özellikle ilk zamanlar kullanılacak piercing şekli çok önemli. çok beğenip/beğenmemenizden ziyade, kıkırdak yeni delinmiş ve hali hazırda iyileşme sürecindeyken üzerine yattığınız vakit çok rahatsız olmayacağınız türde bir piercing seçmenizde fayda var. yani bunu alışma evresi gibi düşünün. şu minvalde bir şeyler olabilir tavsiyem.

  bir de genelde vücut ile uyumlu metalin titanyum olduğu söyleniliyor. piercing malzemesi titanyum olur ise en başta daha rahat edebilirsiniz. şahsen ben çelik kullanıyorum. titanyum olanlar kaşıntı yapıyor. tabii bu söylediklerim kişiden kişiye değişebilir bir durum. onu denemeden bilemiyorsunuz.

  bu hususlara da dikkat edilmesinde fayda var derim.

  düzeltme : imla
 6. safanın on, on beş tane piercingi var. hiç acı hissetmedim falan diyor. yapan kişi falan da önemliymiş. aslında bu konu ile ilgili muhabbet ettiğimiz bir video da var, bi bakıvereyim diyorsanız buyrun: https://www.youtube.com/watch?v=7zIt6xZNEGk
  kuz