1. yaklaşık on dakikadır muzdarip olduğum durum. kulak çöpü kullanmayın kullandırtmayın... bu arada geçirebilecek basit bir yöntem bilen varsa kızıllandırsın(*:swh)
 2. özelikle yazın kabusum olan rahatsız edici lanet bir dert.
  eğer kulağa su kaçması söz konusuysa sakın ola kulak pamuğuyla çıkarma gafletine düşmeyin, zira sonuç olarak su daha da ileri giderek kulak kirini şişirir ve elinizde tamamen tıkanmış, baskı yapan ve rahatsız eden bir kulak kalır.

  kulaktaki su henüz tıkanmaya sebep olmamışsa ve hışırdama yapıyorsa uygulanacak en temel ve basit yönem kafayı su kaçan tarafa yatırarak tek ayak üzerinde zıplamak ve elin bilek kısmıyla kafanın ters tarafına hafifçe vurmak ya da su kaçan kulağın üzerine yatıp beklemektir. avuç içiyle kulağa vakum yapar gibi bastırma yöntemi de uygulanabilir ama bu bende işe yaramıyor hatta sanki su daha da ileri gidiyormuş gibi geliyor. bir anne yöntemi olarak sıcak havlu üzerine yatmak da denenebilir.

  yine internette gördüğüm bir diğer enteresan yöntem ise koni haline getirilmiş ince bir kağıt parçasının sivri ucunu kulağın içine yerleştirip diğer ucunu yakmak.

  eğer inatçı su hala çıkmadıysa ve kulak iyice tıkandıysa kulak damlası veya sirkeli-alkollü su damlatılarak kir yumuşatılabilir. fakat kulakta bir yara veya kulak zarında yırtık varsa bu yöntemi uygulamayın.

  ha bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa, ki sıkıntı yuvası kulaklarım sağolsun bende asla yaramaz(*:swh), tek çare bir kulak-burun-boğaz doktoruna gidip kulağı temizletmektir.
 3. bunu bana bırakın!!!
  kulağınız tıkanıp bir de ses gelmiyorsa doktora gidin.
  muhtemelen su kaçtı ve östaki borusu çalışmıyor ve benim gibi sizin de kulağınıza tüp takacaklar.
  klasik türk yardımı olarak da sümkürebilirsiniz. kulağınıza basınç yaparak giren hava çıt sesiyle beraber kulağınızı açabilir. ama çok zorlamayın.
 4. kulak tıkanması, çoğu kez önemli bir soruna yol açmasa da, uzun süreli kulak tıkanıklıkları göz ardı edilmemelidir. hemen bir doktora başvurulması gerekir. eğer göz ardı ederseniz, probleminiz epey büyüyebilir. işitme kaybına kadar varan sorunlardır.

  siz kulağınızı temizlerken, kulak kirinin iyice içeri doğru girmesi, alerjiniz, sinüzit, uçaktayken basınç değişikliği ve kulakta sıvı birikmesi vb. nedenler bu soruna yol açabilir.

  eğer çocuğunuzun kulağı tıkanırsa, mutlaka çocuğun doktoruyla görüşülmesi gerekmektedir. yetişkinler ise kendi kulak tıkanıklıkları için, önerilen çözüm yollarını evde deneyebilir. fakat emin olmaları gerekmektedir. dikkat etmeleri çok önemlidir. kulak burun boğaz doktoruyla görüşmek her zaman daha iyi bir yoldur.

  "Uçakla yolculuk yaparken ya da bir asansöre bindiğinizde ani irtifa değişikliği kulaklarınızı tıkayabilir. Böyle bir durumda amaçsızca parmaklarınızla kulaklarınızı kurcalamak yerine çeşitli yüz ve ağız hareketleri yaparak kulaklarınızın daha çabuk açılmasını sağlayabilirsiniz.
  Kulak tıkanıklığı için önerilen bu hareketlerin nasıl yapılacağından emin olamıyorsanız ilk önce doktorunuza danışabilirsiniz.

  Esneme Hareketi
  Kulaklarınız tıkandığında esnemek, kulakları açmakta son derece etkili hareketlerden biridir. Uykunuz gelmiş olsun olmasın, biraz zorla da olsa esnemek için ağzınızı genişçe açıp damağınızı serbest bırakarak esnemeyi deneyin.

  Eğer esnemeyi başarırsanız kulağınızdaki östaki borusunu açmış olursunuz. Bu şekilde kanallardaki basınçlı hava azalacak ve tıkanıklık geçmeye başlayacaktır. Kulağınızdaki basınç tamamen ortadan kalkana dek esnemeye devam edin. Eğer esnemekte başarılı olamıyorsanız, ağzınızı esner gibi açmanız da östaki kanallarını açmaya yardımcı olabilir.

  Çiğneme Hareketi
  Sanki büyük bir ekmek parçası çiğniyormuş gibi dişlerinizi sıkıp bırakın ve dudaklarınızı hareket ettirin. Bu hareket kulaklardaki basınç hissini azaltıp östaki borularının açılmasını sağlayabilir. Gerçekten ağzınıza çiğneyecek bir yiyecek atmak ya da sakız çiğnemek de aynı işi görecektir. Ancak el altında çiğneyecek bir yiyecek yoksa en iyisi çiğner gibi yapmaktır.

  Valsalva Manevrası
  Valsalva manevrası hava basıncındaki değişiklik sonrası tıkanan kulakları, yine östaki kanallarını açarak, rahatlatabilir. Burun deliklerinizi baş ve işaret parmağınızla sıkın, ağzınızı kapatın ve burnunuzu temizler gibi burnunuzdan dışarı doğru hava vermeye çalışın.Elbette burun delikleriniz kapalı olduğundan dışarı hava veremeyeceksiniz ancak havanın dışarı çıkamaması kulağınızdaki basıncı dengelemeyi sağlayacaktır.
  Sakın kulak zarına zarar verecek kadar şiddetli biçimde nefes vermeyin. Kulağınız açılana dek hareketi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

  Yutma / Yutkunma
  Dilerseniz bir içecek ya da yiyecek yardımıyla yutkunmak ya da sadece tükürüğünüzü yutmak östaki borularını açmayı sağlayabilir. Aslında kulaklarınızın tıkanacağını hisseder hissetmez yutkunmaya başlamanız, daha en baştan kulak tıkanıklığını önleyebilir.
  Örneğin bir uçakta iniş ya da kalkış zamanı bir bardak sudan ufak yudumlar almak kulaklarda hava basıncını tümden önleyebilir. Uçak sabit bir yüksekliğe erişene dek birkaç saniyede bir yutkunmanız da işe yarayacaktır."