1. silindirik, dört kenarlı ya da çok kenarlı olarak inşa edilebilen, boyu enine göre en az 3 kat daha uzun olan, taş, beton ve diğer inşa malzemeleri kullanılarak yapılabilen sağlam yapılardır. genelde 20. yüzyıldan önceki çağlarda savunma amaçlı kullanılan kuleler kaleleri korumak, surlar arasına inşaa edilerek kale surlarına yapılan taaruzlardan surları korumak, düşmanı bertaraf etmek ve yerleşim bölgesine yapılacak olan düşman saldırılara karşı etrafı gözetlemek amacıyla kulanılmakta idi. bu sebeple kuleler içerisine asker, okçu, toplar ile silahlandırılabilmekte idi.
  (bkz: age of empires 2)
  (bkz: galata kulesi)
  (bkz: kızıl kule)
  (bkz: iki kule)
  aynı zamanda kuleler illaki bir zemin üzerinde sabit durmak zorunda da değildir. hareket ettirilerek yine içine yerleştirilmiş okçularlar yerdeki düşman askerleri de savaş arenasında yok edilebilir
  (bkz: empire earth 2)
  ortaçağın sonlarına doğru ise kuleler genelde sanat eseri olarak kullanılmakta ya da inişi çıkışı güç olduğu için zindan olarak kullanılmakta idi.
  (bkz: rapunzel)
  (bkz: eiffel kulesi)
  (bkz: atakule)
  (bkz: saat kulesi)
  (bkz: yedikule)
  (bkz: kara kule)
  20 y.y. ve sonrasında ise kuleler ticaret merkezleri ve konut olarak kullanılmaya başlamıştır.
  (bkz: ikiz kuleler)
  insanların neden kule diktikleri hususunda insan psikolojisine bir göz atmak gerekirse, kulelerin çevresinde bulunan tüm nesnelerden daha yüksek bir yapı olması insanların büyüleyici ve yüce bir sembol olarak takdirine, hayranlığına ve hayretine sebep olmaktadır. kuleler gücü sembolüdür. aynı zamanda erkek cinsel organına benzemesi nedeni ile erk , iktidar ve kudretin de göstergesi olabilir.