• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar turan dursun
kulleteyn - turan dursun
“kulleteyn”, “iki kulle” (yaklaşık 13 ton) su demek. durağan bir suyun temiz (“tahir”) sayılabilmesi için şafi mezhebine göre bu kadar olması yeterliydi. daha az olamazdı. bu kadar oldu mu, içinde ne bulunursa bulunsun “temiz”di artık. “pislik”lerle dolu bile olsa… doluydu zaten. ilk görüşte bataklık bile sayılabilirdi. ama mademki şeriat temiz demişti, temizdi. şeriat neye pis diyorsa, pis olan da oydu.

şeyh, ağa ve molla üçlüsünün eliyle doğu anadolu’nun insanlarına “kader” olarak örülmüş yaşamdan bir kesit. insanlara yeniden giydirilmek istenen şeriat’ın nasıl bir ilkellik olduğunu çarpıcı biçimde ortaya koyan bir yapıt. sömürgenlerince övgüsü yapılan islam nasıl bir şey? gün ışığına çıkarılıyor. doğrudan kaynağından tutulan ışıklarla.
 1. turan dursun'un 12 yaşına kadar olan yaşamını anlatmaktadır.
  mutlu
 2. din adı altında yapılan anlamsızlıkları anlatan turan dursun kitabı. çocukluk günlerini lafını esirgemeyen tarzıyla dile getiren insanın eseri.

  13 tonluk durgun suyun içinde bok, ter, sümük, sidik, bulaşık ve daha bir çok şey varken bununla iman etmeye çalışan insanların durumunu gözler önüne seren bir kitap. şeriata göre durgun su özellikle 13 tonda ise o pislenmez. ve buna inanıp uyan onlarca insan. ilk 20-30 sayfasını mideniz bulanmadan okursanız büyük başarı.

  inanan ya da inanmayan herkesin okuması gereken bir kitap. turan dursun'un bu eserinde bir çok çarpıklığı ve tutarsızlığı bulacaksınız. kaldı ki haklılığı suikast sonucu öldürülmesi ile iyice aşikar olmuştur. bu eserde sorgulama ve inanç tutumunuzu süzgeçten geçireceksiniz.
  doğrusallığı konusunda şüpheye yer yok zira turan dursun, senelerce devletin üst kademelerinde görev almış bir adamdır.