• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.25)
kur'an'daki islam - yaşar nuri öztürk
kur'an'a göre din, allah tarafından konan, korunan kozmik-ilahî ve evrensel bir realitedir. bu realitede hüküm sahibi tektir: yaratıcı kudret yani allah.... peygamberlerin hem görevleri hem de büyüklükleri din koruyucu koyuculuğundan değil, allah tarafından gönderilen dini tebliği etmelerinden kaynaklanır.
din konusunun temel kur'ansal perspektifi bu olduğu içindir ki, cenabı hak dinin adını da bizzat kendisi belirlemiş ve bu adın bile başka bir kuvvete nispet edilmesini önlemiştir.
bu tespitin, yine kur'an'ın beyanlarıyla bizi götürdüğü temel kabul şudur: din adına hüküm ve söz yetkisi yalnız allah'ındır ve allah bu yetkisinden kaynaklanan verileri vahyin mesajları halinde kur'an'da kristalleştirilmiş ve insanlığa "kuşkusuz, çelişmesiz, açık, kesin, detaylı" bir kitap göndermiştir.
(önsöz)
  1. cübbeli'nin zıvalamalarına gün boyunca maruz kalanların bir başka alternatif olarak başvurması gereken kitap. kendilerine bir şans vermek isteyenlerin başucu eseri. islam'ın aslında 'öyle' bir din olmadığının kanıtıdır ayrıca.
    sde