• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
kur'an ve sünnete göre müslüman şahsiyeti - muhammed ali haşimi
kur’ân ve sünnet’te insanın rabbi, kendisi ve yaşadığı topluma yönelik bütün ilişkilerini ve yaşam tarzını kuşatan temel prensipler bulunmaktadır. islâm’ın bu hükümler ile şekillendirdiği "müslüman şahsiyeti" eşsiz ve örnek bir insan tipidir. bu değerler ile donanan bir müslüman , toplum içinde üstün değerlere sahip bir birey olarak seçkin bir konuma sahip olur.elinizdeki eser bir müslümanın rabbine, kendisine, ailesine, yakın çevresine ve içinde yaşadığı topluma karşı olan sorumluluklarını dile getirmekte, diğer insanlarla sevgi ve saygıya dayalı ilişkiler kuran bir şahsiyete sahip olması için gerekli hususları kur’ân ve sünnetten hareket ederek açık ve yalın bir şekilde sunmaktadır.
 1. aslında kitap yurdundan birkaç kitap ile birlikte kur'an ve sünnete göre müslüman kadının şahsiyeti kitabını sipariş vermek isterken yanlışlıkla bu kitabı sipariş vermişim siparişler elime ulaşınca fark ettim. bunda da vardır bir hayır deyip başladık okumaya.

  kitabın müellifi prof. dr. muhammed ali haşimi'dir. allah'ın kitabından ve peygamber'in(sav) sünnetinden hareketle mevzular kitapta şu başlıklar altında incelenmiş:
  müslümanın rabbiyle, nefsiyle, anne ve babasıyla, eşi ile, çocuklarıyla, akrabalarıyla, komşularıyla, kardeş ve arkadaşlarıyla son olarak da toplum ile durumu olmak üzere 9 başlık oluşturulmuş.

  bu çalışmada insanların kendileri için istedikleri ile islam'ın müslümanlardan istedikleri arasındaki farklar ortaya konulmuş. şüphesiz, islam dini fazilet ve iyi ahlakın yeşerdiği geniş ve ilahi bir kaynaktır ve ondan daha doğru bir hüküm yoktur dolayısı ile insanlık her şeyden önce bu dinin ihtiva ettiği terbiye prensipler, ahlaki metotlara kulak vermelidir.