• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
kurbağa güncesi - günter grass
olağanüstü bir düşgücüyle yazılmış bu ironi başyapıtı, polonyalı dul gotik melek uzmanı bayan piatkowska ile alman dul sanat tarihçisi bay reschke'nin tuhaf karşılaşmalarıyla ortaya çıkıveren "alman-polonya mezarlık şirketi" fikri etrafında dönüyor. polonya'dan göçmüş almanların "yurtlarında" gömülmesinin barışa katkı sağlayacağını düşünen iki geçkin âşığın projeyi hayata geçirmeleriyle birlikte "tekerrür eden tarih" adeta zincirlerinden boşalıveriyor. iyi niyetle hayata geçirilen 'mezarlık' fikri, liberal kapitalizmin çarkları arasında bir felakete doğru yol alıyor. postmodern tabut tasarımlarına, toplu mezar fasilitelerine, arsa talanına, hatta golf turizmine varan çılgın bir projeye dönüşüyor.
  1. Nobel ödüllü Alman romancı günter grass, 1989 sonrası Avrupa'sında, iki Almanya'nın birleşmesi, Körfez Savaşı gibi olayların ortasında geçen son derece ilginç bir aşk hikâyesi anlatıyor.

    Almanca çok hoş bir dil, sözcükleri birbirlerine ekleyerek yeni ifadeler yaratmak mümkün. Mesela: Vergangenheitsbewaltigung. “Halkların tarihleriyle/geçmişleriyle yüzleşmeleri” anlamına geliyormuş. Nisan ayında yitirdiğimiz Alman dilinin en büyük ustası bu ifadeyi çok sık kullananlardan biri. son romanı Kurbağa Güncesi de bu konuyu ele alıyor.