1. abraham (ibrahim) zar zor da olsa o zamana kadar bölgesinde geçerli olan insan kurbanını hayvan kurbanına kanalize etmeyi başarmıştı. bu fikri takip eden yahudilik, hristiyanlık ve müslümanlık zaman içinde güçlenince birçok toplumda insan kurbanı tamamen unutuldu, lakin hayvanlar öldürülmekten kurtulamadılar.
  hayvanlar, fakirler et yesin diye kesilmez. hayvanlar, tanrı ya da tanrılar kan görsün, kurban hayvanlarıyla doysun ve insanları rahat bıraksın diye kesilir, yakılır veya başka şekillerde kurban edilir.
  tarih boyunca birçok toplumda var olmuş olan "kurban" eylemi, böylesine ilkel bir düşünceye dayanır. böyle bir kan festivalinin "tanrı katında" onaylanacak bir tarafı yoktur.
  rihan
 2. hayvan kesiliyor diye dine islama ifrit olmaniz cok guluncume gidiyor , sanki kurban bayrami olmasa hic hayvan kesilmiyecek ve de yenmeyecek.arkadasim kurban bayramidir hayvanlar kesilir bu hayvanin etinden fakirler faydalanir , komsular faydalanir , kesen kisi faydalanir ; parasindan satan kisi faydalanir . bunun disinda piyasadaki et fiyatlarini duzene getirir , derisiyle bircok kurum fayda saglar . daha nice toplumsal ve ekonomiksel faydasi olan bir bayrama islam hayvanlari katlediyor gibi argumanla saldirmak tam bir gerizekaliktir.koca avrupa ve amerika medeniyeti et tuketiminde ne kadar hayvani kesiyor bilmek gerekir diye dusunuyorum
  edit: ben de sonucta saglikli kosullarda hayvana eziyet edilmeden kesilmesini isteyenlerdenim , ancak halkimiz hersey de oldugu gibi bunda da maalesef cok kotu , umarim zamanla asilacaktir bu durum
 3. islama ifrit olunması hayvanların kesilmesinden ziyade son derece ilkel yollarla tabiri caize katledilmelerindendir. çünkü aksi dinen caiz değildir-ben din ''alimleri''nin yalancısıyım-. her kurban bayramı, özellikle bazı semtlerde kan gövdeyi götürür. hayvanlar acılar içinde can verirler. insanların çoğunlukla tepkisi buna, konuyu çarpıtmayalım bence.
 4. çıt kırıldım bir kız değilim aksine profilden bakınca katıra benzediğimi söyleyen bir dayım var *, o yüzden öyle "et kokusuna gelemem, ıyy midem bulanıyor benim" triplerinde hiç değilim. "hayvancıklar kesilmesin, yazık onlara :(" da diyemiyorum, çünkü her türlü kesilecek, biz et yemekten vazgeçmeyecek ve vazgeçmemesi fizyolojik olarak gereken canlılarız. ha ne yapılabilir, daha hijyenik ve insani şartlar altında kesimhanelerde bu işlem gerçekleştirilebilir.

  ayriyeten kurban bayramının amacına, iyiliğe güzelliğe, ıvıra zıvıra hiç mi hiç girmeyeceğim, zaten ben bunların hiç birine kökten inanmıyorum. ama biz inanmasak da inanan güruh bunu yapmaya devam edecek, en azından şöyle lokum kıvamında haşlanmış taze etin tadını yanında çoban salatayla keyifle çıkaralım.
  bguem
 5. bir atayiz olarak desteklediğim bayram. et yiyoruz yahu hep olsun ya hatta senede 3 kere olabilir birde yeni vahiy inse kurban etinin onda biri apartmanda oturan öğrencilere verilmeli diye. nereye dilekçe vermeliyim bu konu hakkında bilen youserlar aydınlatsın.
  r2-d2
 6. daha geçen gün çindeki festival için "köpekleri öldürmeyin :(((" diyenlerin çoğunluğu kavurmayı kaşıklayacak.
 7. daha geçenlerde çin'deki festival için "biz tavuk, hindi, koç, inek kesince oluyor da köpek neden olmasın? karışmayın adamlara" diyen ben bu bayram da sığırı ellerimle parçalayıp sinirlerini temizlemesi için babama teslim edeceğim. sonra o et kavurmaya dönüşmesi için anneme gidecek, etin içine kasaptan ayrıca alınan 2-3 kilo iç yağ da karıştırılıp ortaya çıkan şeye ekmek atılacak. ovv yeaaah
 8. bir kurban bayramı klasiği olarak sosyolog ali şeriati'den:

  senin ismail'in kim?

  "bu ibrahim'in dinidir; kana susamış tanrıların, mazoşistlerin ve işkencecilerin değil. insanın mükemmelliğe ulaşmasının, bencillikten ve hayvani arzularından kurtulmasının hikayesidir yaşanan. insanın daha ulvi bir makama ve aşka, ve bilinçli bir insan olarak sorumluluklarını yerine getirmesine engel olacak her şeyden azade olduğu bir iradeye yükselişidir...

  ...hikaye, bir koçun kurban edilişiyle sona eriyor. bu, yüce allah'ın tarihin en büyük insan trajedisinin sonuna ilişkin dileğidir - birkaç aç insanı doyurmak için bir koç kurban etmek.

  sen de ibrahim gibi kendi ismail'ini getirmelisin mina'ya. senin ismail'in kim? ancak sen bilebilirsin, başkası değil. belki eşin, işin, yeteneğin, gücün, cinsiyetin, statün vs. ne olduğunu bilmiyorum, ama ibrahim'in ismail'i sevdiği kadar sevdiğin birşey olmalı. senin özgürlüğünden çalan, görevlerini yerine getirmeni engelleyen, seni eğlendiren, hakikatı duymaktan ve bilmekten alıkoyan, sorumluluk kabul etmektense meşrulaştırıcı sebepler ürettiren ve seni sadece gelecekte senden gelecek yardım için destekleyen ne varsa; işte bunlar onun işaretlerindendir. onu arayıp bulmalısın. eğer allah'a yaklaşmak istiyorsan, ismail'i mina'da kurban etmen gerek.

  ismail'in yerine geçecek koçu (fidye) sen tespit etme, bırak allah sana yardım etsin ve bir hediye olarak göndersin. o, koçu ancak bu şekilde kurban olarak kabul eder. koç ancak ismail'in bedeli olduğunda kurbandır; yalnızca kurban olsun diye koç boğazlamak ise kasaplıktır."
 9. gökten koyun indiğine inananların kutladığı olay. insan gerçekten hayret ediyor.
 10. bana biraz manasız gelse de bunu ortamlarda çok dillendirmiyorum, çünkü bi düşününce para verip bir hayvan alıyorsun, islami usullere göre kestiriyorsun, yoksullara dağıtıyorsun onlar da et yiyor.. buraya kadar iyi güzel hoşta sanki fakir bir insanın birinci önceliği et yemekmiş gibi.. yani bi düşünsenize çocuğunu okula gönderemiyor belki, belki elektrik-su faturasını ödeyemedi, belki evine bi ekmek alacak parası anca var sen gidiyorsun bayramda "al bi kilo et" falan.. yani etten sağlanan her türlü besin içeriği sebze ve baklagillerden de sağlanabiliyor. et bu kadar mı birincil bir ihtiyaç.. o yüzden bana kalsa bu günlerde durumu gerçekten olmayan birinin gerçek ihtiyaçlarını karşılarım.

  edit: şu an hayatımda daha önce görmediğim bir akrabamın evinde hayatı ve varlığımı sorguluyorum.. buralardan selam olsun