1. baran
 2. 1. süleyman'ın (kanuni sultan süleyman) fransa kralı'na yazdığı mektupta da geçen bölge adı.

  ben ki, ... şam’ın ve halep’in ve mısır’ın ve mekke’nin ve medine’nin ve kudüs’ün ve diyarbekir'in ve kürdistan'ın ve bütün arap diyarının ve yemen’in ve daha nice memleketlerin ... sultanı ve padişahı...
  ugo
 3. hayali mesken.
 4. coğrafi olarak güneydoğu anadolu ve kuzey ırak topraklarıdır. siyasi olarak olmamıştır ve olamayacaktır. aslında bizden uzak bir yerlerde olsa da bütün ayrılıkçıları oraya postalasak diye düşünüyorum.
 5. kürtlerin yaşadığı bölgeye verilen coğrafi isim

  derdi ülke sınırları içerisinde bir yerde siyasi olarak bu adı kullanmak isteyenlere ise bu gelsin

  http://m.youtube.com/watch?v=CGXLwx-RGXA
  yalan
 6. suriye'nin kuzeyinde de bir tane bulunsun diye mensupları türkmenlere etnik temizlim yapmış, köy boşalttırmıştır.
 7. kurulamamasının nedeninin türkiye yöneticilerinde var olduğu iddia edilen "asimilasyon yapamama" korkusu olduğu iddia edilen bölge. şimdi bu görüşe göre 1000 yıldır coğrafyamızdaki tüm devletler ve yöneticileri 'burada asimile edilip türk, fars, arap yapılacak insanlar yaşıyor, aman deyim bağımsız olmasınlar' demişler. bölgeye yapılan yatırımların, bölgenin iç içe geçmiş etnik yapısının, stratejik öneminin vs. bir değeri olmadığı anlaşılıyor.

  naçizane uyarımdır, ırkçılık daima hakim etnik yapı tarafından savunulmalıdır gibi bir kural yok. tepkisel yahut başka nedenlerle azınlıkların içinde de savunulabilir. dikkat edin, haklı taleplerin içine beyinsiz ırkçı tohumlar atılmasın. propagandanın da bir mantığı olmalı.