1. baran
 2. 1. süleyman'ın (kanuni sultan süleyman) fransa kralı'na yazdığı mektupta da geçen bölge adı.

  ben ki, ... şam’ın ve halep’in ve mısır’ın ve mekke’nin ve medine’nin ve kudüs’ün ve diyarbekir'in ve kürdistan'ın ve bütün arap diyarının ve yemen’in ve daha nice memleketlerin ... sultanı ve padişahı...
  ugo
 3. hayali mesken.
 4. coğrafi olarak güneydoğu anadolu ve kuzey ırak topraklarıdır. siyasi olarak olmamıştır ve olamayacaktır. aslında bizden uzak bir yerlerde olsa da bütün ayrılıkçıları oraya postalasak diye düşünüyorum.
 5. kürtlerin yaşadığı bölgeye verilen coğrafi isim

  derdi ülke sınırları içerisinde bir yerde siyasi olarak bu adı kullanmak isteyenlere ise bu gelsin

  http://m.youtube.com/watch?v=CGXLwx-RGXA
  yalan
 6. suriye'nin kuzeyinde de bir tane bulunsun diye mensupları türkmenlere etnik temizlim yapmış, köy boşalttırmıştır.
 7. kürtlerin izi sürülemeyen bir tarihten beri yoğunluklu olarak yaşayageldikleri bölgenin ismi. kürtlerin sadece türkiye'nin doğu ve güneydoğusunda yaşadığı sanılır ama öyle değil işte. türkiye, iran, irak ve suriye'nin bir bölümünü kapsar. (yanılmıyorsam)bölgede 20-30 milyon civarı kürt yaşıyor. kendi kendilerini yönetmesinler diye de 4 ülkenin rejimleri tarafından sürgün, katliam, asimilasyon, işkence gibi uygulamalara tabi tutulmuşlardır.

  kürdistan konusuna uyduruk milliyetçi ezberlerle yaklaşmak isterdim ama insaf lan. cidden bak, insaf insaf. milyonlarca insanın en temel haklarından mahrum edilmesinden, şu eziyete türlü kılıflar uydurulmasından utanıyorum.

  kürdistan ve kürt halkının durumu kendisine insan diyen herkesin utancıdır.
  yok
 8. yok
 9. 30 yılı aşkındır asker,sivil çoluk-cocuk kanını dökmeyi meşru kılmaz.bitmedi gitti şu mağdurluğunuz
  olay yönetim falanda değildir.eğer batıda"mülteci"statüsünü kabul edecekseniz müzaakereye açalım.
  kaldıki kurdistan amacı ve emeli nedense sadece türkiye'ye işliyor.
  kandil haritalarında türkiye'nin yarısı kurdistan diye lanse ediliyor.iran'a,kalkmayan sik ,zaafiyet ve yönetim boşluğundan dolayı yıllardır türkiyeye kalkıyor.
  hadi diyelim güneydoğu eyalet oldu aldın yönetiyorsun.ordaki halk mutlu mu olacak sanıyorsun?doğuda yaptım askerliğimi.
  illallah diyip yaka silkmişler sizden.
  "üzerimizden geçiniyorlar" diyorlar siizin hakkınızda.
 10. bizim hakkımızda? biz kimiz? pkk hakkında öyle bir görüş var evet. belki 30 yıl öncesinde gerçekten kürt haklarını savunmak için ortaya çıktı. ama şu an böyle masum bir oluşum yok ortada. bazı köylere girip "hdp' den başka oy çıkarsa tararız bu köyü" diyenler de var. kendi halkına zülmeden bir oluşum yani. ama bunlara olan kin ve nefretin aynı şekilde kürt halkından çıkarılmadığını kim söyleyecek. son 10 yılı baz alıyorsanız yazdıklarınızda söyleyecek sözüm yok. bilmelisiniz ki öncesi de var.

  şimdi gelip buraya "la yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda üniversitelere hoca da oluyorsunuz e daha ne?" bu mu yani? pkk saldırılarında en çok zarar görenler yine kürtler, ölen askerler yine bizden, anadolu insanları. öyle bir algı yaratılıyor ki kürtler ağzı salyalı ölüm haberi alınca sevinen insanlık düşmanı varlıklar. bakın insan değil varlık, zira bazılarının gözünde sadık olmayan itleriz.

  bir and vardı. "varlığım türk varlığına armağan olsun" diye. sorardım biz kimiz şimdi? kürdüz diyordu annem. peki benim varlığım neden türk varlığına armağan olsun? derdim. buradan ülkeme düşman olduğum anlamı çıkmasın. varlığım ülkeme yine armağan olsun ama ülkeme, orada yaşayan insanların bir kısmına- çoğunluğuna, bir ırka değil.

  bir bebeğe kürtçe isim konduğunda değiştiriliyordu mesela. şimdi ortaya çıkıp " ulan özgürsünüz işte" diyenler şu son 10- 15 yılı baz alarak konuşuyorsa bilmelisiniz öncesi de var bunların. bilgileri kendi ana dilimizde öğrenmek gibi masum isteklerimiz vardı. bu metni kürtçe yazabilecek kadar bilgim olsun isterdim mesela. şimdi başka şeylere alet edilecekse bunlar, bize tanınması gerekilen bu özgürlükler eğer kullanılacaksa bizim günahımız ne burada? yaptıkları araba kaymasın diye dört tekerini de söküp almak. başka bir şey değil.