1. baran
 2. 1. süleyman'ın (kanuni sultan süleyman) fransa kralı'na yazdığı mektupta da geçen bölge adı.

  ben ki, ... şam’ın ve halep’in ve mısır’ın ve mekke’nin ve medine’nin ve kudüs’ün ve diyarbekir'in ve kürdistan'ın ve bütün arap diyarının ve yemen’in ve daha nice memleketlerin ... sultanı ve padişahı...
  ugo
 3. hayali mesken.
 4. coğrafi olarak güneydoğu anadolu ve kuzey ırak topraklarıdır. siyasi olarak olmamıştır ve olamayacaktır. aslında bizden uzak bir yerlerde olsa da bütün ayrılıkçıları oraya postalasak diye düşünüyorum.
 5. aslında ütopya değildir osmanli arsivlerinde adindan sozedilen bir bolgedir ayrica kuzey irak ve kuzey suriyenin önümüzdeki yıllarda devletlesecegi gerçeğini kimse gözardı edemez. kuzey irak ve suriye kürdistanınin kurulmasına karşı çıkmak çok saçma eğer bu hareketi gerçekleştiren türkmenler olsa türkiye onlari her fırsatta özgürlük savcıları olarak tanımlar her milletin çoğunlukta olduğu yerde devlet kurması gerektiğini vurgulardi. gerçekten merak ediyorum eğer azerbaycan böyle bir durumda olsa sürekli rusyanin bölünmemesi gerektiğinden mi bahsederdik ? aslında ülke olarak korkulan şey kürtlerin bir devlet kurması sonucunda artık onlara mecburi olarak bir statu sağlanması artık her kafamıza estiginde kürtlere farklı muamelede bulunamayacagi ve devletlesen kürdistanin asimilasyon hayallerine son vereceğı korkusu.
 6. kürtlerin yaşadığı bölgeye verilen coğrafi isim

  derdi ülke sınırları içerisinde bir yerde siyasi olarak bu adı kullanmak isteyenlere ise bu gelsin

  http://m.youtube.com/watch?v=CGXLwx-RGXA
  yalan
 7. suriye'nin kuzeyinde de bir tane bulunsun diye mensupları türkmenlere etnik temizlim yapmış, köy boşalttırmıştır.
 8. kurulamamasının nedeninin türkiye yöneticilerinde var olduğu iddia edilen "asimilasyon yapamama" korkusu olduğu iddia edilen bölge. şimdi bu görüşe göre 1000 yıldır coğrafyamızdaki tüm devletler ve yöneticileri 'burada asimile edilip türk, fars, arap yapılacak insanlar yaşıyor, aman deyim bağımsız olmasınlar' demişler. bölgeye yapılan yatırımların, bölgenin iç içe geçmiş etnik yapısının, stratejik öneminin vs. bir değeri olmadığı anlaşılıyor.

  naçizane uyarımdır, ırkçılık daima hakim etnik yapı tarafından savunulmalıdır gibi bir kural yok. tepkisel yahut başka nedenlerle azınlıkların içinde de savunulabilir. dikkat edin, haklı taleplerin içine beyinsiz ırkçı tohumlar atılmasın. propagandanın da bir mantığı olmalı.