1. seneler evvel kafamı kurcalamış bir soru. cevabını hala bilmediğim için bir de buraya aktarayım dedim. belki birileri yardımcı olabilir.

  şöyle ki,
  elimizde küre şeklinde, içi boş, sert bir cisim var, ve kürenin iç tarafı ayna ile kaplı. mesela ben diyorum ki, o ayna-küre içeriden, kürenin merkezinde bulunacak şekilde, bir ışık kaynağı aracılığıyla (mesela ampul) aydınlatılırsa nasıl bir görüntü ortaya çıkar? ve hatta ışık kaynağı kürenin yüzeyinde çıkıntı oluşturmayacak şekilde yerleştirilirse içerideki görüntüye dair neler söyleyebiliriz? (mesela spot lamba)
 2. aydınlanma lümen gibi ölçülerle ifade edilir. alan başına düşen lümen miktarı çok yüksek olur. yani bir ışık kaynağının karşısında ayna olması lumeni iki katına çıkarmaz sadece alan başına lumen miktarı korunmuş olur. işık emilmemiş olur. 1000 lumen bir ampulle 10m2 de aydınlatabilirsiniz 10cm2 de. 10m2 siyaha boyanmış bir alansa loş bir ışık elde edersiniz. aynalarla doluysa aydınlık. yani birim alan başına lumen miktarını korumuş olursunuz. yanlışım olabilir.

  ek:daha güzel soru şu olabilir: %100 yansıtıcı yuzeylere sahip bir ortamda bir ms sure boyunca bir ışığı yaktınız ve söndürdünüz. bu bir mslik kaynakla sonsuz ışık elde edebilir misiniz?sonsuz goruntu sonsuz ışık. iki aynanın ortasına bir ampul koyup yakıp söndürdüğümüzde birden sonmeyecektir bence
 3. bunun tam tersi bir düşünce yıllar önce fizikçilerin aklına gelmiş ama böyle bir şeyin olamayacağına karar kılmışlar. (bkz: kara cisim) . aradaki tek fark birinde içeri giren tüm ışık emiliyor birinde de içeri giren tüm ışık öylece tutuluyor.

  şahsen, aynalar da yansıttıkları ışığın bir kısmını soğurduklarından dolayı bir süre sonra içeride ışık kalmayacağını düşünüyorum. içeri konulan bir kamera da aynı şekilde objektifinden giren ışığı soğuracaktır. içerideki hava da ışığın bir kısmını soğurur, o da var.

  ayrıca içeride neler olup bittiğini görmek için o ışığın aynalar arasında sekip durmaktan ziyade gözümüze girmesi gerektiğinden bence bir şey göremeyiz. çünkü aynalar arasında sekip duruyor bize gelen giden bir foton dalgası yok... bilemedim
 4. lisedeyken benim de aklıma buna benzer bir şey gelmişti. benim düşündüğüm şekilde içi ayna ile kaplı olan kürenin içinde zaten var olan değil de dışardan verilecek bir ışık kaynağı sayesinde oluyordu. mesela bir lazer ile (niye lazeri seçtiğimi hatırlamıyorum, galiba normal bir ışık kaynağını bu iş için yeteri kadar havalı görmemiştim) küreye açtığımız çok küçük bir delikten içeri ışık yolluyoruz sonra da hızlıca deliği aynı şekilde ayna ile kapatıyoruz ve o ışık içerde sonsuza kadar dolaşıyor. canımız isterse bir elli yıl sonra deliği açıyoruz ve o ışık da ordan tekrar aynı şekilde çıkıyor.
  nagan
 5. kürenin içinde, aynanın odak merkezine göre pozisyonunuzla değişecek görüntüdür.

  video'da detaylı bir şekilde anlatılmış. ayrıca bu kanalı takip etmenizi tavsiye ederim. böyle mıncır mıncır sorularınıza cevap olacak bir sürü içerik mevcut.

  sorunuza cevap vermenin mutluluğu içinde izninizi istiyorum.
 6. kürenin içini göremeyeceğimiz için içerideki ışık sonsuza kadar içeride olacaktır, görmek için hamle yaptığımızda (küreyi açmak, kamera, vb ile düzenek hazırlamak gibi ışığı soğuracak herhangi bir müdahale vb.) ışık kaynağından çıktıktan bir süre sonra yok olacaktır.

  yani, kürenin içi aynı anda hem aydınlık, hem de zifiri karanlık olacaktır.

  not: hiç ilgili olduğum bir konu değil, valla ben erwin'in yalancısıyım. (bkz: schrödinger'in kedisi)