• youreads puanı (1.00)
 1. cüneyt arkın abimize iktisat ilminin yaratıcısı olduğunu iddia eden kapitalist patrondan ayar verme çabası. sermayeyim yutarım diyor! yokum diyor!

  "parayı bulmak da yeterli değil. onu işletmek, paraya para doğurtmaktır marifet. insan yakaladığı fırsatı değerlendirmezse, ona ulaşmak için en yakınını bile çiğnemezse hiçbir zaman üne servete kavuşamaz!
  beni şimdi iyi dinle delikanlı. benim dünya görüşüm paraya dayalı bir işadamının dünya görüşüdür. iktisat adlı ilmin yapıcıları biziz. sen sanıyor musun ki devletleri bir takım devlet adamları yönetir? devlet bir sembol; o sembolü simgeleyen adamlar göstermeliktir. aslında söz sahibi benim, ben, ben!
  ben istediğim için o umum müdür oradadır. ben öyle istediğimden bilmem kim mebus, bilmem kim bakan olmuştur. ben istedim mi birden altüst olur ekonomi dünyası. mort olur bütün iş hayatı!
  doğrusu şudur, değişme imkanı olmayan şeyi değiştirmek deliliktir. zengin zengindir, fakir fakirdir."
 2. hani şu kurşunlandıktan sonra ayakta ölen, yani yıkılmayan adamın hikayesinin anlatıldığı filmde geçen güzel bir diyalog.

  farklı bir versiyonu

  ayrıca eski türk filmlerindeki, absürt ama yadirganmayan sahnelerin en güzel örneği.
  şimdiki filmlerde öyle bir sahne koysan baya saçma olur ama o filmlerde pek yadirganmiyor işte. ha şimdi filmin tamamını izlemediginden insanlar o sahneyle dalga gecebiliyor tabii. onlara filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. filmde başka güzel replikler de var hem.*