1. kişinin üzerinde bulunan, olumsuzluklar, nazara ve kötü enerjiye karşı uygulanan bir yöntem. bir nevi "kış kış cinler kış kış, yallah cinler yallah" gibi bir durum. kurşunun kimyası ile de açıklamak mümkün, kurşun kişideki olumsuz pozitif iyon yükünü çekmek için kullanıldığı için sadece manevi bir anlam yüklemek de yersiz olabilir. işe yaradığını söyleyebilirim ancak abartmamak ta fayda var. 3-6 ayda 1 kez işinin ehli bir insana döktürülen kurşun ile üzerinizdeki kara bulutlardan uzaklaşmak mümkün.

    yapılacak seramonide bir kaşık içinde kurşun ocakta eritilir. daha sonra bir tas su içine ekmek, maydanoz, toplu iğne ve bozuk para konur. kişi bir sandalyeye oturtulur ve üzerine bir örtü alınır, kişinin başının üzerine tas getirilerek eriyen kurşun tasın içindeki suya dökülür. cosss diye bir ses çıkar ve sağa sola sıçrama durumu gibi ufak tatsızlıklar yaşanabilir. aynı ritüel gövde ve ayaklardan da uygulanarak, seramoni sona erer.
  2. bana çocukken uygulandığında, dökülen kurşunun üstündeki çıkıntılar, şekiller bir şeylere benzetilerek korkuların ve nazarın çıkması için de çabalanan ritüel.